TOP meniu » Pradžia » Valgomi grybai » Nuodingi ir nevalgomi grybai » Vaistiniai grybai » Paieška

    Raganų ratilai

     Dabar esate »» Straipsniai apie grybus
    Raganų ratilai - liaudiškai dar vadinami laumių ratais, raganų puota, raganų ratai, raganų žiedai - tai ne kas o tik grybai, augantys gan taisyklingais žiedais.



    Kodėl susidaro raganų ratilai?

    Net iki praeito amžiaus pradžios, buvo tikima, kad tai antgamtinių jėgų darbas.

    O pasirodo yra labai paprastas ir žemiškas paaiškinimas - grybo augimo būdas, grybų grybiena auga ir plinta spinduliškai į visas puses ~ 20-30 cm ir po kurio laiko susidaro ratas. Be to, besiformuojanti grybiena slopina kitų augalų augimą, ir todėl kartais matosi ne tik grybų ratai bet tiesiog ratai žolėje... prastesnės žolės ratai.

    Tačiau kartais gali būti ir vešlesnės ar tiksliau sodresnės spalvos žolės ratai - tai irgi nesunkiai paaiškinama - senai grybienai suirus, išsiskiria daug azotinių medžiagų, kurias lengvai pasisavina žoliniai augalai, kurie ir sodriau bei vešliau sužaliuoja ratais. Taip grybiena, maždaug kas 20 - 30 cm pasiima iš žemės visa kas jai reikia, tuomet suįra ir spinduliškai plečiasi toliau.



    Tokie ratai gali formuotis ne vienus metus ir išplisti iki kelių dešimčių ar net kelių šimtų metrų skersmens. Pavyzdžiui, vienas didžiausių surastų raganų ratų yra Belforte (Belfort) Prancūzijoje, 600 metrų (2000 pėdų) skersmens ir yra daugiau kaip 700 metų senumo.

    Nors apie raganų ratilus egzistuoja ir iš lūpų į lūpas plintantys, prietaringi ar mistiški mitai:

    • žolę ištrypia ratu bėgančios raganos.
    • žymė skraidančios lėkštės.
    • pragariški (velnių) ratilai, kuriuos ištrypę pragaro gyventojai (velniai).

    Teigiama, kad net 15-20 proc. kepurėtųjų grybų gali sudaryti vadinamus raganų ratilus. Tad, dažniausiai ratilais augantys grybai:

    [Laima]

    Rekomenduojame žinoti grybus

    Dvokiančioji plempė

    Dvokiančioji plempė išsiskiria gelsvai rusva kepurėle, kurios pakraštėlis visados vagotas bei baltai plaukuotu (šeriuotu), pamato link tolygiai storėjančiu kotu.

    Kazlėkas grakštusis

    Grakštusis kazlėkas išsiskiria savo geltonai oranžine spalva ir atrandama išimtinai tik po maumedžiais, todėl dažnai vadinamas tiesiog pomaumediniu kazlėku.

    Parazitinis aksombaravykis

    Parazitinis aksombaravykis išsiskiria tuo, kad tai parazitinis grybas, augantis ant kito grybo, būtent paprastosios ankštenės (Scleroderma citrinum).

    Geltonasis baltikas

    Baltikai tai viena iš gausiausių grybų šeimų. Geltonasis baltikas išsiskiria nemaloniu kvapu ir labai retais lakšteliais bei geltona kepurėle.

    Dygliuotasis pumpotaukšlis

    Dygliuotasis pumpotaukšlis išsiskiria 3-5 cm skersmens, rutuliška arba plačiai kriaušiška, dygliuota, gauruota kepurėle, kuri netgi kažkiek primena ežiuką.

    Sviestinė plempė

    Sviestinė plempė išsiskiria raudonai rudos ar kaštono spalvos kepurėle bei kotu, bei itin baltais, tankiais lakšteliais. Mėgsta samanotas ir šviesias vietas.

    Geltonasis baravykas

    Aksominis, paprastai geltonai rudas nedidukas, su storu kotu, pušynų grybas. Dažnai vadinamas, tiesiog šilbaravykiu, mėgstamas grybautojų.

    Ūmėdė garduolė

    Ūmėdžių Lietuvoje auga apie 80 rūšių. Garduolės ūmėdės kepurėlės pavirčius nesulupa, jauna yra balta, vėliau gelsva arba gelsvai rusvai dėmėta.

    Dryžuotasis baltikas

    Dryžuotasis baltikas išsiskiria savo pilka spalva, visas grybas pilkos spalvos, kepurėlė su ryškiu gūreliu, dažniausiai blizgi, kotas ilgas su gelsvu atspalvu.

     Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

    Rekomenduojame žinoti

    Sodo prekės patogiems darbams

    Priežiūra sode reikalauja daug kasdienio darbo. Norint sukurti jaukų ir puošnų sodą, tenka įdėti nemažai pastangų ir laiko, bet ilgainiui viskas atsiperka nuostabiu

    Pirmoji pagalba apsinuodijus

    Jei apsinuodijęs žmogus sąmoningas, sukelkite vėmimą, iš pradžių negerti vandens, kad nuodingos medžiagos nepatektų į žarnyną, po to duokite išgerti 1-2 litrus šilto vandens

    Kas turėtų būti vaistinėlėse?

    Kadangi dažniausiai grybauti vykstam su automobiliu, tad vaistinėlė galima sakyt, praktiškai visuomet po ranka. Nes kiekvienas žmogus privalo mokėti suteikti pirmąją pagalbą

    Kaip sudaromi grybų pavadinimai (lotyniški)

    Visų grybų, kaip ir kitų organizmų, vardams žymėti mokslinėje literatūroje vartojamas dvinaris (binarinis) būdas. Pavyzdžiui, kiekvienas augalas ar gyvūnas vadinamas dviem

    Apsinuodijimas grybais

    Suvalgius nuodingų grybų galima susirgti inkstų arba kepenų nepakankamumu, o kartais tokios vaišės gali kainuoti net ir gyvybę

    Pirmoji pagalba įkandus gyvatei

    Lietuvoje pasitaiko tik viena nuodingų gyvačių rūšis – angis. Jų buveines galima aptikti lapuočių miškuose, drėgnose, pelkėtose vietose

    Pirmoji pagalba įsisiurbus erkei

    Greitas įsisiurbusių erkių pašalinimas labai svarbus Laimo ligos profilaktikai, nes šios ligos sukėlėjai yra erkių žarnyne ir dažniausiai perduodami žmogui tada, kai erkė

Sodo prekės patogiems darbams

Priežiūra sode reikalauja daug kasdienio darbo. Norint sukurti jaukų ir puošnų sodą, tenka įdėti nemažai pastangų ir laiko, bet ilgainiui viskas atsiperka nuostabiu

Paprastasis kelmutis

Kelmučiai, pasirodo gali būti didžiausias pasaulyje gyvas organizmas. Jav mokslininkai nustatė, kad vienas

Šėtoninis baravykas

Stambūs, mėsingi, kepurėlė gali užaugti net iki 30 cm. skersmens, tačiau kotas paprastai trumputis, skiria

Rekomenduojame

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija