Dabar esate » Grybų katalogas »» Valgomi grybai » Kažkada buvo valgomi, o dabar nebe! » Paieška

  Rudasis piengrybis - Lactarius rufus

  Valgoma, bet deginančio, aštraus skonio

  Šeima: Ūmėdiniai » Gentis: Piengrybis »» Dažnai randamas rudas ar rausvai rudas nedidelis grybas, kurio kepurėlė dažniausiai su nedideliu kauburėliu, išskiriantis karčias baltas sultis.

  Kepurėlė: 3-10 cm. skersmens, iš pradžių varpeliška, vėliau paplokščia ir galiausiai piltuvėliška, beveik visada su aiškiai matomu smailiu gūbreliu, tačiau labai seni grybai dažniausia piltuvėliški arba paplokšti. Kraštai siauri ir ilgą laiką būna užsilenkę žemyn. Luobelė rausvai ruda, kraštuose šiek tiek šviesesnė, lygi padengta lengvomis dulkelėmis, tačiau drėgnu oru blizganti ir lipni.

  Lakšteliai: tankūs siauri, jaunų blyškiai gelsvi, vėliai kreminiai arba rausvai rudi, tačiau švisesni nei kepurėlė, kotu šiek tiek nuaugę žemyn.

  Kotas: 5-8 cm. ilgio kepurėlės spalvos cilindriškas, palyginti ilgas, švisesnės spalvos nei kepurėlė, prie pagrindo apžėlęs balsvais pūkeliais. Iš pradžių pilnaviduris, vėliau tuščiaviduris.

  Trama (mėsa): senesnių grybų dažnai trapi, sakų kvapo bei gan aštraus skonio. Vandeningos, gausiai išsiskiriančios pieniškos sultys taip pat labai aštraus skonio, šviesiai rausvai rudos spalvos.

  Sporos: baltos.

  Augimas: Auga birželio - spalio mėnesiais, dažniausiai randamas spygliuočių miškuose po pušimis, bet auga ir lapuočių bei mišriuose miškuose.

  Dažnas grybas Lietuvos miškuose.

  Sinonimai: Kartelė, pieniukė, rudė. [pridėti grybo sinonimą]


  Rašykite aiškiai, suprantamai, nenaudokite jokių hieroglifų, simbolių
  ar apostrofų - jų neatpažins ir iki mūsų ateis nekorektiškas tekstas.


  ! Grybo liaudiškas
  ar kitas pavadinimas
  (sinonimas)
  Jūsų pastabos
  apie šį grybą:
  ! Jūsų el.paštas (tik tam jei reikėtų pasitikslinti)
  ! Įveskite kodą (kurį matote paveikslėlyje):
   
  ! Pažymėkite:


   Laukelius pažymėtus - ! - būtina užpildyti!


  Niam niam (vartojimas): Nors grybas yra valgomas, tačiau dėl deginančio aštraus skonio retas grybautojas jį renka (prieš vartojimą reikia išmirkyti).

  DĖMESIO: vienas mažytis grybas, aštraus deginančio skonio, gali pagadinti visą grybų puodą.
  Mums parašė internautas: Virti sūriame vandenyje, penkis kartus pakeičiant vandenį. Kai kuriose šalyse priskiriamas prie nuodingų grybų.

  P a s i d a l i n o internautė (as): Aš nuverdu keturis kartus, o jei mirkau per naktį, tai pakanka ir 3 kartų. Tada sūdau.

  P a s i d a l i n o internautė (as): Suvalkiečiai zanavykai renka šį grybą rauginimui. Renkamos tik kepurėlės, nuvirinamos keletą kartų pakeičiant vandenį, po to slegiamos įdedant šiek tiek druskos, pipirų, krapų, česnakų. Išrauginti grybai sumaišomi su grietine, įdedama šiek tiek smulkiai pjaustyto svogūno, prieskonių.Valgoma su karštomis bulvėmis. Grybo kartumas suteikia patiekalui savotiško skonio.

  Ketvirtosios kategorijos grybas

  Piengrybis rudasis | Lactarius rufus  Piengrybis rudasis | Lactarius rufus  Piengrybis rudasis | Lactarius rufus  

  Kaip atpažinti (pagrindiniai grybo požymiai): kepurėlė iškili su kauburėliu, kepurėlės lakšteliai nusileidžiantys kotu, dažniausia spalva ruda (kraštai užsilenkę žemyn, rausvai ruda), kotas pilnaviduris, plonas (senesnių grybų tuščiaviduriai, švisesnės spalvos nei kepurėlė), išskiria sultis.
   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

  Rekomenduojame žinoti

  Kaip elgtis su ugnimi gamtoje?

  Būkite atsargūs su ugnimi gamtoje! Dažniausiai gaisrus miškuose sukelia neatsargūs poilsiautojai, grybautojai ir uogautojai, numetę neužgesintą nuorūką

Dvispalvė lakabudė

Lakabudė dvispalvė išsiskiria savo violetiniu atspalviu, nors ir yra valgoma, bet reto grybautojo renkamas grybas.. matyt atbaido jo spalva, nors pasižymi skaniu skoniu bei

Konrado guotenė

Nuodingi, nevalgomi grybai Konrado guotenė išsiskiria savo spalva, kuri įvairuoja nuo geltonos iki oranžiškai geltonos. Grybui senėjant spalva paprastai išblunka iki pilkai rusvos spalvos.

Raganų ratilai

Raganų ratilai - liaudiškai dar vadinami laumių ratais, raganų puota, raganų ratai, raganų žiedai - tai ne kas o tik grybai, augantys gan taisyklingais žiedais

Smailiažvynė žvynabudėlė

Nuodingi, nevalgomi grybai Smailiažvynė žvynabudėlė tai gražūs žvynuoti vaisiakūniai, dažniausiai augantys tarp žolių. Išsiskiria ryškios geltonos ar gelsvos spalvos kepurėle, kuri apaugusi greitai nu

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija