TOP meniu » Pradžia » Valgomi grybai » Nuodingi ir nevalgomi grybai » Vaistiniai grybai » Paieška

  Kaip išvengti apsinuodijimo grybais? :: Kaip saugiai mėgautis grybais?

   Dabar esate »» Patarimai - kaip saugiai grybauti?
  Švieži grybai labai greitai genda, todėl mėgstantys grybauti turėtų nepamiršti, kad net ir geriausiais grybai galima apsinuodyti, jei jie yra surinkti per lietų ir neišvirti per 8-9 valandas, „sausą“ dieną surinkti ir neapdoroti ilgiau nei per 10 valandų, nešvariai nuplauti ir trumpiau nei 10 minučių virinti seni arba ilgiau palaikyti jauni grybai.

  Nereikėtų eiti grybauti vėlai rudenį - po šalnų, apšalusiais grybais galit apsinuodyti, ypač grybams keknsmingos pasikartojančios šalnos.

  Grybauti geriausi eiti rytą, saulei tekant. Rasoti grybai būna kieti, ryškios spalvos, todėl juos lengviau atpažinti.

  Valgomieji ir nuodingieji grybai kartais būna tokie panašūs, kad net patyrę grybautojai sunkiai gali juos atskirti. Iš visų grybų labiausiai reikia saugotis musmirių. Ypač žalsvųjų, gelsvųjų, baltųjų. Jas lengva supainioti su pievagrybiais, ūmėdėmis, gudukais. Tiesa, musmeres atskirti palengvina keli jų požymiai tai, kad jų koto pagrindas sustorėjęs ir apgaubtas išnara, o viršutinėje koto dalyje yra žiedas, beto musmirių kepurės žvynuotos, tačiau žvynai gali nuslinkti nuo didesnio lietaus ar rasos.

  Nors ir kiti lakštabudiniai grybai gali turėti žiedą arba sustorėjusį apačioje kotą su išnara, bet abu šiuos požymius vienu metu turi tik musmirės.

  Beto, yra daug grybų, kurie nuodingi tik švieži. Jie visų pirma, turi būti apverdami, kad nuodingosios medžiagos pereitų į vandenį, ir tik tuomet vartojami maistui. Tai bobaisiai, pūkuotės, geltonieji, juosvieji piengrybiai, piktosios ūmėdės. Šių grybų nuoviro negalima duoti net gyvuliams.

  Deja, nėra jokių "naminių" būdų nuodingiems grybams atskirti. Kai kurie iš jų labai skaniai kvepia ir perpiauti netamsėja.


  NETIESA, kad:

  jei grybas apgraužtas sraigių ar vabzdžių jis nėra nuodingas. Deja, ne tik valgomieji, bet ir nuodingi gali būti apgraužti.

  verdant grybus, tarp kurių yra įsimaišę nuodingų, patamsėja į nuovirą įmestas svogūnas ar sidabrinis šaukštelis. Jie tamsėja nuo sieros junginių, kurių yra tiek valgomuosiuose, tiek nuodinguose grybuose.

  Tad, jei nesate tikri, ar pažįstate grybą, geriau palikite jį miškui, taip kaip jį radote - nenuspirkite jo !!!


  Apibendrinant, kad neapsinuodytume grybais, būtina įsidėmėti:

  Grybų nerinkite prie pramonės įmonių, užterštų upių, mineralinėmis trąšomis tręšiamų ir chemikalais purškiamų laukų bei sodų, prie geležinkelio, judrių automagistralių. Nemalonumais gali baigtis grybavimas pakelėmis, mat grybai kaupia sunkiuosius metalus – šviną, kadmį, gyvsidabrį ir kt.
  Negalima rinkti grybų netoli aukštos įtampos elektros perdavimo linijų, nes stiprūs magnetiniai laukai ne tik sukelia vėžines ligas (ypač smegenų), bet ir skatina grybų mutaciją – pasikeičia ir grybų išvaizda, ir nuodingųjų medžiagų kiekis juose.
  Lyjant ir tuoj po lietaus neverta eiti grybauti, nes grybai sugeria vandenį ir tada būna lipnūs, gleivėti bei greitai genda.
  Nerinkite grybų į oro nepraleidžiandžius polietileno maišelius ar indus, nes juose grybai sušunta ir greitai genda.
  Rinkti tik gerai pažįstamus grybus, būti ypač atsargiems renkant pievagrybius, nes jie panašūs į žalsvasias musmires. Pievagrybio kotas lygus ir neturi išnaros, lakšteliai rožinio atspalvio arba rudi. Žalsvosios musmirės kotas prie pagrindo sustorėjęs, apgaubtas išnara, lakšteliai visada balti.
  Rinkti tik jaunus grybus, nes senuose gali būti susikaupusių nuodingų junginių.
  Nerinkti šalnų pakąstų grybų. Grybams kenkia besikartojančios šalnos. Nuo jų gali atsirasti nuodų.
  Nevalgyti, neragauti žalių ar netinkamai apdorotų grybų.
  Surinktus grybus apdoroti tą pačią dieną, vėliausiai - kitą. Nespėjus grybų sutvarkyti, juos geriausia paskleisti plonu sluoksniu vėsioje gerai vėdinamoje patalpoje. Nuvalytus ir ypač nuplautus grybus, suvartoti tuoj pat. Nuo mirkymo genda grybų skonis ir kokybė.
  Grįžus iš miško ir sutvarkius grybus, būtina nusiplauti rankas.
  Nepirkti nežinomų, abejotinos kokybės grybų turguose, tuo labiau nepirkti turguose grybų konservų.
  Skystį, kuriame virė grybai, išpilti, nes nuodingosios medžiagos iš grybų pereina į vandenį.
  Verdant bobausius vėdinti patalpą, nes nuodai labai lakūs ir galima net apsinuodyti prisikvėpavus garų.
  Apdorotus grybus laikyti mediniuose, stikliniuose ar emaliuotuose induose. metaliniuose ir cinkuotuose induose gali atsirasti nuodingųjų medžiagų. Grybus valgyti tą pačią dieną, vėliausiai - kitą. Pašildytų grybų kokybė abejotina, todėl jų reikėtų gaminti tiek, kiek reikia vienam kartui.
  Paruoštus atsargai grybus laikyti vėsiame rūsyje pastovioje temperatūroje (0-6 laipsnių). Stiklainius su grybais (konsevuotus grybus) prieš juos atidarant vertėtų apžiūrėti, ar neišsipūtę dangteliai, jei dangteliai pasikėlę, ant grybų atsiradę burbulėlių ar pelėsių, pasikeitęs kvapas - nieko nesvarstę išmeskite, tokių grybų nevalgykite, nes galit apsinuodyti. Sandariai uždarytuose induose, susidarius anaerobinėms sąlygoms (nėra deguonies), gali daugintis botulizmo bakterijos ir išskirti labai nuodingą egzotoksiną.
  Grybus džiovinti greitai aukštoje temperatūroje. Žiūrėti, kad prie jų prieitų oras. Pamažu džiovinami grybai genda.
  Kai kurie grybai, kaip žaliuokės, mėšlagrybis, turi nuodingų, bet skrandyje netirpių medžiagų. Tačiau jeigu valgant tokius grybus vartosite alkoholį, šios medžiagos gali ištirpti ir stipriai apnuodyti organizmą. Tad, patariama kartu nevartoti grybų ir alkoholio.
   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

  Rekomenduojame žinoti

  Kaip elgtis su ugnimi gamtoje?

  Būkite atsargūs su ugnimi gamtoje! Dažniausiai gaisrus miškuose sukelia neatsargūs poilsiautojai, grybautojai ir uogautojai, numetę neužgesintą nuorūką

  Simptomai apsinuodijus grybais

  Dažniausiai apsinuodijus grybais simptomai atsiranda ne iš karto, todėl dažnai neskubama kreiptis į gydytoją, O tai gali būti lemtinga klaida, deja kartais nebeištaisoma

  Kaip orentuotis miške ir nepasiklysti?

  Kaip orentuotis miške ir nepaklysti? pirmiausia įsidėmėkite vietą kurioje pastatyta transporto priemonė su kuria atvykote. Įsidėmėkite kuriuo keliu atvažiavote ir

  Grybų sandara. Kotas

  Grybų kotas būna pilnaviduris arba iš dalies arba visiškai tuščiaviduris. Dažniausiai cilindriškas, kartais prie pagrindo nusmailėjęs ar svogūniškai sustorėjęs ir įsišakniję

  Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklės

  Aplinkos ministerijos parengtose Grybavimo Lietuvos miškuose taisyklėse nurodyta, kad leidžiama rinkti visų, išskyrus į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų, rūšių grybus

  Kiek laiko reikia virti grybus?

  Paruosimas. Kiek laiko reikia virti grybus? Grybai būna išvirę, kai jie puode sukrinta ant dugno ir nustoja išsiskirti putos, bet

  Grybų paplitimas

  Valgomieji grybai žmogui žinomi nuo seniausių laikų kaip vertingas ir mėgstamas maisto produktas. Yra manoma, kad juos rinko Babilonijos, Senovės Graikijos ir Senovės Romos

Kietoji guotė

Kietoji guotė išsiskiria balsvai gelsva ar dramblio kaulo spalvos, dažnai ir su žalsvu atspalviu, netaisyklingos formos kepurėle bei tokios pat spalvos kotu. Išskirtinai lap

Vėduoklinė meškaitė

Nuodingi, nevalgomi grybai Vėduoklinė meškaitė išsiskiria bekote, vėduokliška, švelniai plaušuota, gelsvai oranžiškos ar ryškios geltonai oranžiškos spalvos kepurėle.

Skroblyninis raudonviršis

Skroblyninis raudonviršis išsiskiria matine ruda arba pilkai ruda kepurėle, kuri augant dažniausiai susiraukšlėja, labai retai suskeldėja, plaušuotu kotu.

Juosvasis raudonviršis

Juosvasis raudonviršis išsiskiria juosva arba juosvai ruda kepurėle, baltais vamzdeliais,kurie augant pilkėja, šiukščiu juodai plaušuotu kotu bei beržų kaimynyste.

Paprastoji poniabudė

Jauni grybai yra vištos kiaušinio pavidalo ir dydžio, balti, pusiau iš žemės išlindę arba dažnai būna ir ž

Paprastasis kelmutis

Kelmučiai, pasirodo gali būti didžiausias pasaulyje gyvas organizmas. Jav mokslininkai nustatė, kad vienas

Rekomenduojame

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija