Vaisių
Katalogas
Spanguolė - (lot. Oxycoccus, angl. Cranberry, vok. Moosbeere) erikinių šeimos (Ericaceae) visžali augalai. stiebai šliaužiantys, ploni, susilietimo su substratu vietose įsišaknyjantys. Lapai smulki ovališki, trumpakočiai.
Anksčiau buvo laikoma atskira gentimi Oxycoccus, dabar kaip pogentė oxycoccus įtraukta į šilauogių (Vaccinium) gentį.
Maži rausvi žiedai išauga ant kotelių. Spanguolės pražysta nuo gegužės pabaigos. Vaisiai rutuliškos, iš pradžių gelsvos, paskui tamsiai raudonos uogos. Jos prinoksta rugpjūčio pabaigoje ir laikosi iki pavasario.
Dar vadinama gervių, laumių ir pelkių uoga arba šiaurės citrina.
Pagal uogų prinokimą laiką veislės skirstomos į:
ankstyvas - uogos prinoksta rugsėjo pirmoje pusėje,
vidutinio vėlyvumo uogos prinoksta rugsėjo antroje pusėje,
vėlyvas uogos prinoksta spalio mėn.
Yra išskiriama 4 rūšys:
Paprastoji spanguolė (Oxycoccus palustis Pers.), Eurazijos ir Šiaurės Amerikos šalto ir vidutinio klimato zonose. Dažna ir Lietuvoje. Auga aukštapelkėse ir tarpinio tipo pelkėse, rečiau žemapelkėse, užpelkėjusiuose miškuose.
Smulkiauogės spanguolės (Oxycoccus microcarpus Turcz.), auga tik aukštapelkėse, dažniausiai ant kupstų, Lietuvoje paplitusi mažiau už paprastąją.
Hagerupo spanguolė (Oxycoccus gigas Hagerup), auga aukštapelkėse, retai sutinkama bei mažai ištirta.
Stambiauogė spanguolė (Oxycoccus macrocarpos (Ait.) Pers.), savaime auga Šiaurės Amerikos šiaurinėje dalyje, pelkėse. Sukultūrinta, šiuo metu žinoma apie 200 veislių, lietuvoje pradėta auginti ir tirti Botanikos institute 1965 m. Stambiauogių spanguolių uogose yra daugiau vitaminų C, A, pektinų, leukoantocianų, bet mažiau cukrų, organinių rūgščių.
Įrengtas spanguolynas yra ilgaamžis, jis gali gyvuoti toje pačioje vietoje 70 -80 ir daugiau metų. Pagrindiniai reikalavimai spanguolynui - tai tinkamo rūgštingumo (pH 3,7-4,5) purus substratas, pakankama, tačiau ne per didelė drėgmė ir saulėta vieta. Tinkama priežiūra (savalaikis tręšimas, smėlinimas, karpymas, apsauga nuo ligų) garantuoja gerą derlių.
Lietuvoje savaime auga paprastoji spanguolė (Oxycoccus palustris Pers.) ir reta smulkiauogė spanguolė (O. microcarpus Turcz.).
Spanguolių nauda organizmui! ... spanguolėse randami net 25 mineraliniai elementai: daugiausia kalio, fosforo, kalcio, magnio, palyginti nemažai mangano, geležies, jodo, yra cinko, vario, stroncio, aliuminio, boro, nikelio, molibdeno ir kt. ...
»» Plačiau
|
Vartojamos šviežios, virtos ir džiovintos maistui, vaistams.
Dėl uogose esančios benzoinės rūgšties (veikiančios baktericidiškai) jos ilgesnį laiką gali išbūti nesugedusios. Gerai sunokusios ir rudenį nuskintos spanguolės puikiausiai išsilaiko kelis mėnesius 0 C temperatūroje, o vandeniu užpiltos induose gali išbūti visus metus nė kiek neprarasdamos gerųjų savybių.
Spanguoles dažnai džiovinamos, iš ju plikomos arbatos, taip pat spanguole patiekiama konditerijoje apvoliota cukraus pudroje ir laikoma sveiku skanestu.
Spanguole vartojama ne tik kaip vaistas, tradiciškai per Kučias verdamas spanguolių kisielius.
Spanguolių atsargos žiemai
Sulčių nauda organizmui
Spanguolių auginimo ypatumai! ... spanguolynų amžius skaičiuojamas dešimtmečiais. Todėl labai svarbu prieš sodinimą sklypą gerai tinkamai paruošti, nes padarytas klaidas labai sunku vėliau ištaisyti ...
»» Plačiau
|
Receptų katalogas » Patiekalai su uogomis bei vaisiais
PADĖK MUMS ir parašyk, koks vaisius ar uoga augantis Lietuvoje ir ne tik dar neįtrauktas į katalogą? Būtume labai dėkingi už tokią didelę pagalbą :)
DĖMESIO!
Naujasis receptainės adresas
www.verdamkepam.lt
2015-07-04
L a i m a