Vaisių
Katalogas
Bruknė - Vaccinium vitis-idaea - tai iki 30 cm aukščio užaugantis nuolat žaliuojantis krūmokšnis. Lapai atvirkščiai kiaušiniški, elipsiški, stori, buki. Apatinė pusė taškuota, padengta rausvomis liaukutėmis. Žiedai sukrauti kekėse, turi silpną kvapą. Jie baltos ar rausvos spalvos. Žydi gegužės-birželio mėnesiais. Dažnai vasaros pabaigoje žydi antrąkart. Vaisius apvali, sultinga, raudona uoga.

Bruknės - liaudies medicinoje! ... bruknių lapai (Vitis-idaeae folium) skinami anksti pavasarį balandžio-gegužės mėn. (pernykščiai) ar nurinkus uogas rugsėjo-lapkričio mėn. (per vasarą užaugę). Vasarą skinti lapai žaliavai netinka, nes ...
»» Plačiau
|
![]() |
Bruknių uogose taip pat yra daug benzoinės ir kitokių rūgščių, kurios neprisileidžia pelėsių ir grybelių, todėl uogos pačios save apsaugo nuo puvimo, gedimo, ilgai laikosi sveikos ir šviežios. Tuo yra itin naudingos virškinimo negalavimų profilaktikai.
Jeigu prisiuogavote sveikų, gerai išsirpusių bruknių, suberkite jas į švarų butelį, užpilkite šviežiu šaltinio vandeniu, užsukite ir pastatykite į šaldytuvą. Laikysis puikiai, ilgai nepraras naudingųjų savybių.
Šaldytuve gerai laikysis ir emaliuotame ar molio inde mediniu grūstuvu sugrūstos bruknės. Viršų reikia šiek tiek paslėgti lėkštute ir akmenėliu, kad susidariusios sultys apsemtų visą masę.
Trečias geras būdas: šviežias sveikas bruknes išsunkti, sultis iš karto pakaitinti (be cukraus!), supilstyti į švarius iškaitintus butelius, užsukti ir laikyti vėsioje vietoje. Žiemą, kai prispaus peršalimo negalavimai ar gripo virusas, turėsite puikaus vitaminizuoto ir aromatingo priedo arbatai. Arba išsivirsite kisieliaus. O svečius galėsite pavaišinti puikiu sulčių kokteiliu, kur vyraus bruknės.
Galioja ir šiandieninis populiarus uogų laikymo būdas užšaldyti šaldiklyje. Tačiau bruknių nevertėtų taip kankinti, nes jos sugeba pačios savo vertę išsaugoti.
Vertinga tai, kad bruknių uogose neaptinkama nuodingojo švino.
Bruknės ir jų gaminiai turi kartoką prieskonį. Kartoką prieskonį galima panaikinti - tereikia bruknes nuplikyti. Tačiau to daryti neverta, nes ištirpsta ne tik kartų skonį suteikiančios, bet ir vertingosios vandenyje tirpios medžiagos. Prie kartoko bruknių skonio gana greitai priprantama, o jas tiekiant su kepta veršiena ar paukštiena, patiekalai įgauna pikantišką skonį. Kam labai nepatinka kartus bruknių skonis, jas konservuodami gali maišyti su saldžiais obuoliais, kriaušėmis, slyvomis, morkomis, moliūgais, cukinija.
Iš bruknių gaminamos uogienės, džemai, kompotai, nealkoholiniai ir alkoholiniai gėrimai, jos džiovinamos, mirkomos. Pas mus populiariausia - bruknių uogienė ir džemas.
Bruknių tyrės, džemai, pagardai, pagaminti su nedideliu cukraus kiekiu, tinka kaip garnyras prie virtos, keptos jautienos, veršienos, paukštienos, žuvies. Mirkytomis bruknėmis ar uogomis iš kompoto gali būti skaninamos kai kurios salotos.
Atsargų žiemai, į kurių sudėtį įeina bruknės, nereikia pasterizuoti arba pasterizuojami labai trumpai.
Bruknių atsargos žiemai
Sulčių nauda organizmui
Receptų katalogas » Patiekalai su uogomis bei vaisiais
PADĖK MUMS ir parašyk, koks vaisius ar uoga augantis Lietuvoje ir ne tik dar neįtrauktas į katalogą? Būtume labai dėkingi už tokią didelę pagalbą :)
DĖMESIO!
Naujasis receptainės adresas
www.verdamkepam.lt
2015-07-04
L a i m a