TOP meniu » Pradžia » Valgomi grybai » Nuodingi ir nevalgomi grybai » Vaistiniai grybai » Paieška

    5 grybų panaudojimo būdai

     Dabar esate »» Straipsniai apie grybus
    Grybai yra svarbi mūsų planetos ekosistemos grandis. Jie atlieka reikšmingą vaidmenį tiek natūralioje gamtoje esančiai pusiausvyrai palaikyti, tiek žmonių pasaulyje žmogaus būtinoms reikmėms užtikrinti. Toliau šiame straipsnyje yra pateikiami penki grybų panaudojimo pavyzdžiai, kurie parodo jų svarbą.

    Biokuro gamybai

    Europos Sąjunga yra priėmusi direktyvą, kuri numato, kad 20 proc. viso transporto sunaudojamo kuro bendrijoje turi būti pagaminta iš atsinaujinančių šaltinių. Kuras, kuris dalinai yra pagamintas iš atsinaujinančių šaltinių, yra vadinamas biokuru. Paprastai biokuras yra gaminamas iš iškastinių naftos produktų ir etanolio mišinio. Etanolis dažniausiai yra gaminamas iš įvairių javų grūdų.

    2017 metais žurnale "Biotechnology for Biofuels" paskelbti tyrimo rezultatai parodė, kad etanolis taip pat lengvai gali būti pagamintas ir iš menkavertės nesukultūrintos "Millet" žolės sėklų bei "Sorghum" grybų, kurie paprastai yra naudojami kaip trąša Austriškų grybų tręšimui, mišinio. Šie augalai naudojami pavieniui iš esmės neturi jokios pramoninės vertės, bet jų mišinys puikiai tinka biokuro gamybai.

    Odos priežiūrai ir gydymui

    Grybai gali būti naudojami kaip natūralus žmogaus odą praturtinantis papildas. 2019 metais žurnale "Women’s Health" išspausdintame interviu daktarė Gary Goldfaden pažymi, kad grybai turi natūralių savybių, kurios padeda sureguliuoti odos riebalinį balansą, gydo odą nuo paraudimo ir egzemos. Pasak daktarės Goldfaden, grybai gali būti naudojami nuolatiniam gražios odos palaikymui – kadangi grybuose gausu antioksidantų ir vitamino D, jie apsaugo odą nuo įvairių išorinių dirgiklių, tokių kaip Saulės spinduliai, vėjas ar temperatūros permainos.

    2016 m. žurnale "Studies in Mycology" paskelbtoje apžvalgoje apie grybų panaudojimą medicinoje rašoma, kad kai kurie grybai pasižymi priešuždegiminėmis ir antibakterinėmis savybėmis. Šioje apžvalgoje yra išskiriamas grybas "Pleurotus mutilus". Šiame grybe yra pleumatilino medžiagos, kuri yra tam tikrų antibiotikų gamybos pagrindas. Antibiotikai turintys šios medžiagos yra patvirtinti kaip nepitigo ligos gydymo priemonė. Ši liga pasižymi nemalonia ir užkrečiama odos būkle, kuriai būdingos pūslės, bėrimas ir uždegimas.

    Pelėsių nauda

    Yra keletas pelėsinių grybų rūšių, kurie augdami ant augalų šaknų užmezga su jais simbiotinius santykius. Šie santykiai yra vadinami mikorize. Kiekviena grybo rūšis auga tik ant vienos kurios nors konkrečios rūšies augalų šaknų. Šie grybeliai padeda augalams įsisavinti reikiamas maistines medžiagas ir reikalingą kiekį vandens. Taip pat padeda augalams atlaikyti vandens stygių sausros metu. Šie grybai augdami ant augalo šaknies padeda sumažinti reikalingų trąšų poreikį.

    Arbata

    Užuot grybus valgius iš jų galima išsivirti arbatos ir atsigerti. Manoma, kad grybų arbata turi daug naudos organizmo sveikatai. Arbatai yra naudojami pagrinde trys grybai.

    Įžulnusis skylenis. Remiantis mokslininkų atliktais tyrimais su graužikais paaiškėjo, kad šių grybų arbata gali sustiprinti imuninę sistemą, sunaikinti vėžines ląsteles ir sumažinti cukraus kiekį kraujyje.

    Hericium erinaceus. 2016 metais žurnale "Journal of Biomedical" išspausdintame moksliniame tyrime yra daroma prielaida, kad naudojant šiuos grybus yra galimybė užkirsti kelią neuronų pažeidimams, kurie turi įtakos Alzheimerio ligos atsiradimui. Kitame žurnale ("Pubmed") 2009 metais publikuotame straipsnyje yra teigiama, kad vartojant šiuos grybus senesnio amžiaus žmonėms pagerėja pažinimo gebėjimai. Tame pačiame žurnale 2010 metais publikuotame straipsnyje iš šių grybų išvirta arbata įvardijama kaip puiki priemonė kovoje su depresija.

    Reishi. Atlikti moksliniai tyrimai leidžia manyti, kad šių grybų arbatoje yra medžiagų, kurios padeda sureguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje.

    Veganiška oda

    Kai kurios pramoninės kompanijos paskatintos šiuo metu visuomenę apėmusio veganiško požiūrio į gyvenimą pradėjo gaminti iš grybų sukurtą odą. "Bolt Thread" yra vienas žinomiausių šio tipo odos prekinių ženklų. "Bolt Thread" odai pagaminti yra naudojama grybiena, kurios gijos augdamos tarpusavyje susipina sukurdamos stiprius pluoštinius tinklus. Šie pluoštai natūraliai taip susiaudžia, kad yra labai panašūs į odos lakštą. Iš grybų pagaminta oda yra ilgaamžiškesnė nei gyvulinės kilmės oda. Be to ji yra natūraliai minkšta, todėl nereikia atlikti ilgai trunkančių cheminių rauginimo procesų, kurie yra taikomi gyvulinės kilmės odai suminkštinti.

    Grybai maistui

    Grybai yra vienas iš populiariausių visame pasaulyje valgomų maisto produktų. Jie yra ne tik skanūs, bet ir naudingi žmogaus organizmui. Su jais organizmas pasisavina svarbias maistines medžiagas. Maistinių medžiagų sudėtis priklauso nuo grybų rūšies, jų augimo sąlygų ir laikotarpio. Grybai pagal maistines ypatybes klasifikuojami į keturias kategorijas. Pirmajai kategorijai priklausantys grybai yra naudingiausi žmogaus organizmui. Žinomiausi šiai kategorijai priklausantys grybai yra tikrinis baravykas, rudmėse ir voveraitė. Iš šių grybų yra daromi įvairūs grybų patiekalai, iš kurių visoje Lietuvoje populiariausias yra tradiciškai paruošti virti grybai grietinės ir svogūnų padaže.

    [Reklama | Parašė: Rokas]

    5 grybų panaudojimo būdai
     Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

    Rekomenduojame žinoti

    Kiek laiko reikia virti grybus?

    Paruosimas. Kiek laiko reikia virti grybus? Grybai būna išvirę, kai jie puode sukrinta ant dugno ir nustoja išsiskirti putos, bet

    Grybų poveikis sveikatai

    Grybai – nekaloringas, tačiau sunkiai virškinamas maistas. Kai kurie žmonės yra nepaprastai jautrūs grybams: suvalgę bet kokių grybų, jie jaučiasi lyg apsinuodiję. Tokiems

Sodo prekės patogiems darbams

Priežiūra sode reikalauja daug kasdienio darbo. Norint sukurti jaukų ir puošnų sodą, tenka įdėti nemažai pastangų ir laiko, bet ilgainiui viskas atsiperka nuostabiu

5 grybų panaudojimo būdai

Grybai yra svarbi mūsų planetos ekosistemos grandis. Jie atlieka reikšmingą vaidmenį tiek natūralioje gamtoje esančiai pusiausvyrai palaikyti, tiek žmonių pasaulyje žmogaus

Paprastasis kelmutis

Kelmučiai, pasirodo gali būti didžiausias pasaulyje gyvas organizmas. Jav mokslininkai nustatė, kad vienas

Šėtoninis baravykas

Stambūs, mėsingi, kepurėlė gali užaugti net iki 30 cm. skersmens, tačiau kotas paprastai trumputis, skiria

Rekomenduojame

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija