Urvuotoji alvytė
Urvuotoji alvytė išsiskiria dažniausiai giliai vagotu tuščiaviduriu juosvai pilku kotu, netaisyklingai išsislanksčiusia pilkai melsva arba pilkai juoda kepurėle bei trapia t
Kalendra - Coriandum sativum - tai salierinių šeimos vienmetis augalas, kurio sėklos (gali būti ir maltos) bei lapeliai naudojami kaip prieskonis. Kilusi iš pietvakarių Europos ir Viduržemio jūros regiono. Augalas stačiais viršuje šakotais stiebais (apie 50 cm) ir suskaldytais į daugelį siaurų skiltelių lapais. Smulkūs balti ar rožiniai žiedai susitelkę skėteliais. Sunokę vaisiai gelsvai rudi, saldžiai aštraus skonio, stipraus savito kvapo. Nesunokusios sėklos ir vaisiai yra nemalonaus kvapo.
Kalendros istorija siekia neatmenamus laikus. Ją augino Persijoje dar prieš 3000 metų ir naudojo Babilono kabantiems sodams aromatizuoti. Kalendra minima net Biblijoje, kur dangaus mana minima kaip kalendros sėklos, tik baltos. Kalendra ilgainiui vis populiarėjo ją naudojo ir kaip prieskonį, ir kaip vaistą. Iki šiol kalendra naudojama Indijoje kaip tonizuojantis ir kosulį gydantis vaistas. Kalendra dar žinoma pavadinimu kinza arba kinietiška petražolė, dėl savo panašumo į šį augalą. Armėnijoje šis augalas dar vadinamas kindzėr, Gruzijoje kindzis, Azerbaidžane kišnitas.
Viduramžiais kiniečiai tikėjo, kad kalendra gali padaryti žmogų nemirtingą. Senovės egiptiečiai dėdavo kalendos į faraonų kapus, o Pietryčių Azijoje kalendra garsėjo kaip jausmus žadinantis augalas. Kalendra be viso to puikiai kelia apetitą.
Mums įprasti kalendros žirneliai tai tik dalis šio nepaprasto augalo. Kalendra yra tos pačios šeimos augalas, kaip ir mums įprasta petražolė, tačiau kalendros lapai blyškesni, labiau banguoti, ir skonis jų bei aromatas visiškai kitoks.
Šviežia ir džiovinta kalendra sutinkama Šiaurės Amerikos, Meksikos, Šiaurės Afrikos, Indijos ir Pietryčių Azijos, Kaukazo šalių virtuvėse, o taip pat tarnauja vienu iš pagrindinių garsių prieskonių mišinių ingredientų, tokių kaip curry, čili, garam masala ir berber.
Rytų šalyse, ypač indų virtuvėje be kalendros sunkiai įsivaizduojamas valgio gaminimas.
Naudojimas:
Kalendros sėklos yra daug aitresnės, dėl to šio prieskonio naudokite saikingiau, o valgį galite skaninti bet kuriuo metu netgi prieš pradedant virti ar kepti, pavyzdžiui, įtrinant mėsą ar žuvį.
Sėklų grūdeliai dažniausiai naudojami paskaninti dešras, duonos gaminius, konservus, silkės patiekalus ar marinatus marinuojant, acto aromatizavimui.
Žali lapeliai naudojami troškiniams, sriuboms, salotoms, padažams.
Šviežios ar džiovintos kalendros lapus naudokite gausiai dėkite jos į patiekalus ne žiupsneliais, o valgomaisiais šaukštais.
Kalendros lapus dėkite valgio gaminimo pabaigoje, kad augalas neprarastų savo aromato.
Kalendros stiebus galima dėti į sultinius, sriubas ar padažus ir virinti, taip ištraukiant visą jų aromatą. Prieš paduodant juos reikėtų išmesti.
Vartoti tinka su: kariu, žuvimi, kumpiu, ėriena, kiauliena, pomidorais, kalakutiena, lęšiais, avinžirniais, žirniais, pupomis.
Kalendra liaudies medicinoje:
Skatina tulžies išsiskyrimą,
padės esant skrandžio ir žarnyno problemoms,
gerina, stiprina imuninę sistemą,
gydo peršalimo ligas,
tinka nuo stresų,
profilaktiškai nuo įvairių auglių ir vėžio,
valo kraują.
Kvapnius šviežius kalendros lapus ar sėklas galima kramtyti virškinimui pagerinti. Tai puikus apsauginiu poveikiu pasižyminčių antioksidantų šaltinis.
Urvuotoji alvytėUrvuotoji alvytė išsiskiria dažniausiai giliai vagotu tuščiaviduriu juosvai pilku kotu, netaisyklingai išsislanksčiusia pilkai melsva arba pilkai juoda kepurėle bei trapia t | Ar sėjos kalendorius reikalingas tikram ūkininkui?Sėjos kalendorius yra sudarytas pagal mėnulio, o ne saulės kalendorių, kuriuo naudojamės visi. Tai reiškia, kad mėnuo turi 29, o ne 30 ar 31 dieną ir trunka nuo pilnaties | Tikrasis žvynbaravykisTikrasis žvynbaravykis išsiskiria žvynuota bei gauruota pilka arba pilkai ruda arba net juoda kepurėle bei tokios pat spalvos gauruotu kotu su žiedu. |
Daugumoje namų, virtuvinis kombainas gali labai pasitarnauti. Jis taupo laiką ir palengvina aibę užduočių. Nuo daržovių pjaustymo iki tešlos užmaišymo - tai universalus
Priežiūra sode reikalauja daug kasdienio darbo. Norint sukurti jaukų ir puošnų sodą, tenka įdėti nemažai pastangų ir laiko, bet ilgainiui viskas atsiperka nuostabiu
Sėjos kalendorius yra sudarytas pagal mėnulio, o ne saulės kalendorių, kuriuo naudojamės visi. Tai reiškia, kad mėnuo turi 29, o ne 30 ar 31 dieną ir trunka nuo pilnaties
Svarstant automobilio įsigijimo finansavimo galimybes, vienas iš variantų yra imti paskolą automobiliui. Paskola automobiliui yra finansavimo rūšis, kai paskolos gavėjas iš
Apie mus. Kontaktai | Facebook'e laukiame posakių apie grybus!
© 2oo8 - 2024 - www.grybai.net - Internetinis grybų katalogas! | www.verdamkepam.lt - Skanios idėjos skrandžiui!