Dabar esate » Receptai su grybais »» Prieskoniai grybams

    Gvazdikėlių naudojimas ir nauda

    Gvazdikėlių naudojimas ir nauda

    Gvazdikėliai - tai visžalis gvazdikmedis - Caryophyllus aromaticus L. - pasiekia 10-20 metrų aukštį, žydi du kartus per metus smulkiais rausvais žiedeliais.

    Gvazdikėlis prieskoniai – tai yra nesubrendę ir išdžiovinti gvazdikmedžio žiedpumpuriai. Žiedynkotis pašalinamas, pumpurai nuraunami ir pamerkiami kelioms minutėms į verdantį vandenį, o po to džiovinami saulėje, kol ima traškėti. Kokybiškai paruoštas gvazdikėlis ilgiau saugomas tampa elastingas, o gvazdikėliai, saugomi tamsoje uždarame hermetiškame inde, savo aromatą gali išsaugoti metų metus.

    Gvazdikėlio sudedamoji dalis yra eterinis aliejus (15-26%), kuriame yra iki 96% eugenolo. Būtent eugenolas ir skleidžia gvazdikėlio aromatą.

    Pirmasis Europoje gvazdikėlį aprašė Plinijus, bet sužinoti, kur šis augalas auga, europiečiai dar ilgai neturėjo galimybių. Gvazdikėlius europiečiai pirkdavę iš arabų, šie – iš indų, indai – iš Ceilono pirklių. Tik 1511 metais laimingasis portugalas Francisko Serao nusigavo iki Molukų salų, kur ir augo šis prieskonis. Neužilgo, XVI a. pabaigoje, olandai kolonizavo visas salas, kuriose augo šis prieskonis, ir monopolizavo šio prieskonio auginimą bei tiekimą. Ir tik XVIII a. pabaigoje prancūzas Pjeras Puavras sugebėjo paslapčia, rizikuodamas sulaukti mirties bausmės, pavogti šiek tiek šio augalo sėklų ir užveisti gvazdikėlių plantacijas Martinikos, Kaeno ir Renjono salose. Šiais laikais pagrindinis gvazdikėlių augintojas yra nedidelė Pembos sala. Gvazdikėliai taip pat auginami Madagaskare, Zanzibare, Indijoje, Šri-Lankoje, Gvinėjoje ir Molukų salose.


    Naudojimas:

    Nuo neatmenamų laikų gvazdikėlis buvo naudojamas ir kaip prieskonis, ir kaip vaistas, dėl savo antiseptinių savybių.

    Gvazdikėlis kaip prieskonis naudojamas ir maltas, tačiau malto gvazdikėlio aromatas labai greitai išgaruoja.

    Gvazdikėliai naudojami konservuojant ir marinuojant grybus, daržoves, vaisius, žuvį ir uogas. Ypatingai tinka kopūstų patiekalams pagardinti, gvazdikėliais aromatizuojama kiauliena, aviena, žvėriena, taip pat įvairiausi paštetai. Maltas gvazdikėlis naudojamas ruošiant padažus, žuvį, spageti, nepakeičiamas saldumynų ir kepinių ingredientas (meduoliai), taip pat karšto vyno aromatizavimui.

    Išmintingiausia gvazdikėlį naudoti ruošiant prieskonių mišinius. Gvazdikėlis įeina į tokių garsių prieskonių mišinių sudėtį, kaip kari (curry), garam masala, usianmian, Vorčesterio padažas ir kt.

    Gvazdikėliu gardina įvairiausius šaltus užkandžius, sriubas, žuvienę, mėsos buljonus, košes, plovus, daržovių patiekalus.

    Skaityti daugiau »»

    Iš gvazdikėlio išgaunamas eterinis aliejus naudojamas aromaterapijoje, pramoninėje kosmetikoje ir parfumerijoje, aromatizuojant tabako gaminius.


    PAVOJUS:

    Naudojamas atsargiai – termiškai apdorojamas gvazdikėlis iš dalies praranda aromatą, o jo aitrus skonis sustiprėja. Padauginus šio prieskonio patiekalas gali įgauti nemalonų aštriai deginantį skonį. Dėl to kulinarijoje naudojamas atsargiai ir dėmesingai. Pavyzdžiui, 1 kg tešlos imama 4-5 gvazdikėliai maltu pavidalu. Sriubos gardinamos 1 gvazdikėliu porcijai, marinuojant ir konservuojant – 2 gramai gvazdikėlių 10 kg produkto.


    Gvazdikėliai liaudies medicinoje:

    • Pasižymi antiseptinėmis savybėmis,
    • neutralizuoja toksinus,
    • gelbsti nuo peršalimo. Vos pajutę pirmuosius peršalimo požymius, išgerkite tokio gėrimo: galvutę gvazdikėlio įmeskite į 150 ml sausojo raudono vyno ir pakaitinkite.
    • stiprina imunitetą,
    • Gvazdikėlio preparatais mažinamas dantų skausmas,
    • gvazdikėlio nuoviru gydomos akių ligos,
    • gvazdikėlio aromatas palengvina kvėpavimą sergant kvėpavimo takų ligomis.
    • Jie padeda ištirpti sukietėjimams kepenyse, išvaro tulžies perteklių, atveria užakimus.
    • Gvazdikėliai gerina nuotaiką. 2-3 gvazdikėliai užplikomi puse litro karšto vandens, paverdama ant mažos ugnies 5 minutes, palaikoma pusvalandį, perkošiama ir geriama po ketvirtį stiklinės 2-3 kartus per dieną prieš valgį dvi savaites.

    Rekomenduojame žinoti

    Šakotalakštė ūmėdė

    Ūmėdžių Lietuvoje auga apie 80 rūšių. Šakotalakštė ūmėdė išsiskiria rudai žalia kepurėle, tai išskirtinai spygliuočių grybas.

    Palšvasis piengrybis

    Dažnas, nedidelis su įdubusiu viduriuku, rausvai rudas grybas, dažniausiai atrandamas šalia ar netoli beržų, išskiriantis baltas sultis, kurios vėliau pageltonuoja.

    Šilbaravykis (melsvėjantysis)

    Dideli, mėsingi, dažnai užaugantys didesni nei 15 cm. skersmens, šiaip balti, tačiau labai greitaibei ryškiai pamėlynuojantys nuo paspaudimų.

     Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

Sodo prekės patogiems darbams

Priežiūra sode reikalauja daug kasdienio darbo. Norint sukurti jaukų ir puošnų sodą, tenka įdėti nemažai pastangų ir laiko, bet ilgainiui viskas atsiperka nuostabiu

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija