Dabar esate » Grybų katalogas »» Valgomi grybai » Kažkada buvo valgomi, o dabar nebe! » Paieška

  Eglyninė rudmėsė - Lactarius deterrimus

  Valgoma

  Šeima: Ūmėdiniai » Gentis: Piengrybis »» Priklausomai nuo augimo vietos yra išskiriama Pušynininė rudmėsė (Lactarius deliciosus), auganti pušynuose ir Eglyninė rudmėsė (Lactarius deterrimus) auganti išskirtinai miškuose kur dominuoja eglės, ypač mėgsta ąžuolo kaimynystę. Jos yra praktiškai vienodos, skiriasi tik šiek tiek kepurėlės atspalviu. Eglyninės rudmėsės kepurėlė paprastai rausvo atspalvio, o pušyninė paprastai gelsvo atspalvio, bei eglyninės rudmėsės kepurėlė paprastai plokštesnė bei kraštai dažniau banguoti.

  Kepurėlė: 5-10 cm. skersmens, kartais gali būti ir didesnė nei 15 cm. skersmens. Jaunu iškili kepurėlė, vėliau plokštėja, senesnių su įdubusiu viduriuku, kraštai dažnai banguoti. Kepurėlė rausvai oranžinės, nešvariai ochrinės spalvos su rausvu atspalviu, su žalsvomis dėmėmis.

  Lakšteliai: tankūs siauri ir šakoti, šiek tiek kotu nuaugę žemyn, oranžiniai arba rudai raudoni, paspausti išskiria oranžiškai pažaliuojančias sultis.

  Kotas: 3-7 cm. ilgio ir 1-2,5 cm. storio, paprastai oranžiškai rusvas, pilnaviduris, senesnių tuščiaviduris., trapūs.

  Trama (mėsa): kieta, koto trapi, morkų ar oranžiškai kreminės spalvos, stangri, perlaužta išskiria oranžines pieniškas sultis, kurios džiūdamos pabąla, galiausiai pažaliuoja.

  Sporos: gelsvos su kreminiu atspalviu.

  Augimas: Auga rugpjūčio - spalio mėnesiais tik spygliuočių miškuose arba mišriuose kur dominuoja eglės. Dažnai randamas pamiškėse, ant žvyruotų kalnelių. Sudaro mikorizę su eglėmis.

  Dažnas grybas Lietuvos miškuose.

  Sinonimai: rudmėsė, ruduokė. [pridėti grybo sinonimą]


  Rašykite aiškiai, suprantamai, nenaudokite jokių hieroglifų, simbolių
  ar apostrofų - jų neatpažins ir iki mūsų ateis nekorektiškas tekstas.


  ! Grybo liaudiškas
  ar kitas pavadinimas
  (sinonimas)
  Jūsų pastabos
  apie šį grybą:
  ! Jūsų el.paštas (tik tam jei reikėtų pasitikslinti)
  ! Įveskite kodą (kurį matote paveikslėlyje):
   
  ! Pažymėkite:


   Laukelius pažymėtus - ! - būtina užpildyti!


  Niam niam (vartojimas): reikia stengtis nesuspausti rudmėsių, nes jos pasidaro dėmėtos ir praranda savo išvaizdą, nors iš esmės tai nieko nekeičia - tai yra gardus valgomas grybas ir grybautojų yra itin vertinamas. Eglyninė rudmėsė mažiau keičia spalvą nei pušyninė. Sūdyti tinka ir neapvirinus, o tik apšutinus karštu vandeniu, tinka valgyti ir šviežios (keptos ar virtos), taip pat puikiai tinka ir marinuoti.

  Pirmos kategorijos grybas

  Kaip atpažinti (pagrindiniai grybo požymiai): kepurėlė įdubusiu viduriu, kepurėlės lakšteliai nusileidžiantys kotu, dažniausia spalva oranžinė (spalva nevienoda, jaunu iškili, vėliau plokštėja, senesnių su įdubusiu viduriuku, rausvai oranžinės, nešvariai ochrinės spalvos su rausvu atspalviu), kotas pilnaviduris, plonas (senesnių grybų tuščiaviduriai, kepurėlės spalvos), trumpas, perlaužtas keičia spalvą, išskiria sultis.
  Panašūs grybai:
  Valgomi grybai Pušynininė rudmėsė (Lactarius deliciosus)
  Skanūs patiekalai, į kurių sudėtį įeina Eglyninė rudmėsė (Piengrybis rudmėsė)
   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

  Rekomenduojame žinoti

5 grybų panaudojimo būdai

Grybai yra svarbi mūsų planetos ekosistemos grandis. Jie atlieka reikšmingą vaidmenį tiek natūralioje gamtoje esančiai pusiausvyrai palaikyti, tiek žmonių pasaulyje žmogaus

Gelsvoji šakabudė

Nuodingi, nevalgomi grybai Gelsvoji šakabudė - pirmiausiai išsiskiria savo augimo vieta, mėgsta gudobelių kaimynystę. Tai maži, smėlio spalvos su gelsvu atspalviu, balšvai plaušuoti grybai, kurių kepu

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija