Dabar esate » Grybų katalogas »» Valgomi grybai » Kažkada buvo valgomi, o dabar nebe! » Paieška

    Žalsvasis baltikas - Tricholoma equestre

    Valgomas

    Šeima: Baltikiniai » Gentis: Baltikas »» Baltikai tai viena iš gausiausių grybų šeimų. Žalsvasis baltikas išsiskiria žalsva, banguotais kraštais kepurėle, netgi jauna būna gūbruota su banguotais kraštais.

    Kepurėlė: 4-10 c. skersmens, nelygiais, išlankstytais kraštais, jauna gleivėta ir paprastai aplipusi smėliu. Nuo kepurėlės lengvai atsiskirianti luobelė kepurėlės viduryje būna stora, padengta mažų rausvų skiautelių. Spalva dažniausiai žaliai gelsva, centre žalsvai ruda, tačiau gali įvairuoti nuo geltonos iki rausvos.

    Lakšteliai: beveik priaugę prie koto, žalsvos spalvos, labai tankūs, laisvi.

    Kotas: 4-6 cm. ilgio, 1-2 cm. storio, geltonai žalsvas, jauno grybo labai trumpas, dėl to kepurėlė atrodo prie žemės tarsi priaugusi. Kotas kartais su žalsvai rudais išilginiais dryžiais.

    Trama (mėsa): kompaktiška, koto - balta, po kepurėlės luobele geltona, kvepia miltais, yra švelnaus skonio.

    Sporos: baltos.

    Augimas: Auga rudenį - rugsėjo - spalio mėnesiais, kartais ir lapkritį atrandamas. Dažniausiai randamas sausuose smiltinguose pušynuose, tačiau retkarčiais sutinkamas ir lapuočių ir spygliuočių mišriuose miškuose.

    Dažnas grybas Lietuvos miškuose.

    Sinonimai: žaliokė, žaliuoke, želvė, Tricholoma equestre, gleivėtasis baltikas [pridėti grybo sinonimą]


    Rašykite aiškiai, suprantamai, nenaudokite jokių hieroglifų, simbolių
    ar apostrofų - jų neatpažins ir iki mūsų ateis nekorektiškas tekstas.


    ! Grybo liaudiškas
    ar kitas pavadinimas
    (sinonimas)
    Jūsų pastabos
    apie šį grybą:
    ! Jūsų el.paštas (tik tam jei reikėtų pasitikslinti)
    ! Įveskite kodą (kurį matote paveikslėlyje):
     
    ! Pažymėkite:


     Laukelius pažymėtus - ! - būtina užpildyti!


    Niam niam (vartojimas): iš ties tai puikus grybas, maistingesnis, netgi už voverušką. Naudojamas šviežias, tinka taip pat sūdyti ir marinuoti.

    Tačiau, mums parašė Gabija: gausus grybo vartojimas (pvz 3 dienas po gerą saują) sukelia raumenų pažeidimą (rabdomiolizę), pasireiškiantį raumenų skausmu, silpnumu, gausiu prakaitavimu be temperatūros. Lietuvoje yra buvę mirtinų apsinuodijimo šiuo grybu atvejų. Vartoti saikingai!

      Panašus į nevalgomą Geltonąjį baltiką (Tricholoma sulphureum), skiriasi kvapu geltonasis baltikas turi nemalonų dujų arba karbido kvapą bei trama lūžio vietoje yra ryškesnė geltona.

    Antros kategorijos grybas

    Žalsvasis baltikas | Tricholoma flavovirens  Žalsvasis baltikas | Tricholoma flavovirens  Žalsvasis baltikas | Tricholoma flavovirens  

    Kaip atpažinti (pagrindiniai grybo požymiai): kepurėlė iškili su kauburėliu, kepurėlės lakšteliai priaugę prie koto, dažniausia spalva žalsva (spalva nevienoda, iškili, banguotais kraštais, kartais su gūbreliu; jauna gleivėta ir paprastai aplipusi smėliu; spalva gali būti nuo geltonos iki rausvos), kotas pilnaviduris, plonas (geltonai žalsvas su žalsvai rudais išilginiais dryžiais; kotas kartais labai trumpukas), trumpas,
    Panašūs grybai:
    Nevalgomi grybai Geltonasis baltikas (Tricholoma sulphureum)
    Skanūs patiekalai, į kurių sudėtį įeina Žalsvasis baltikas
     Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

    Rekomenduojame žinoti

    Kaip elgtis miške susidūrus su žvėrimis?

    Kaip elgtis miške susidūrus su žvėrimis? - didžiausia klaida, kurią galima padaryti miške – prisiartinti prie žvėrių jauniklių, mėginti juos gaudyti ar savotiškai

Sodo prekės patogiems darbams

Priežiūra sode reikalauja daug kasdienio darbo. Norint sukurti jaukų ir puošnų sodą, tenka įdėti nemažai pastangų ir laiko, bet ilgainiui viskas atsiperka nuostabiu

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija