
Kūginė guotenė
Kūginė guotenė išsiskiria ryškios oranžiškai raudonos ar rausvai geltonos spalvos kūgiška kepurėle, kuri senstant džiūsta ir juoduoja.
Garstyčios - tai vienmečiai prieskoniniai augalai. Jos yra dviejų rūšių: baltosios (kitaip vadinama geltonosiomis) ir rudosios (Azijos).
Tai vienas seniausių prieskonių. Garstyčios Kinijoje buvo žinomos dar prieš 3000 metų. Senovės Romoje ir Graikijoje garstyčių grūdeliai buvo aukojami dievams, vėliau, IX a., Prancūzijos vienuolynuose iš jų jau buvo gaminami padažai, kurių galėjo paragauti ir paprasti mirtingieji. Būtent prancūzų dėka kulinarinis pasaulis ir praturtėjo daugybe garstyčių rūšių.
Naudojimas:
Maistui garstyčios naudojamos labai dažnai ir yra vienas sveikiausių prieskonių.
Garstyčios suteikia patiekalui nepakartojamo aromato bei sulaiko sultis.
Garstyčių lapeliais gardinamos salotos, juos galima troškinti ir virti, patiekti kaip garnyrą prie mėsos ir žuvies patiekalų. Garstyčių lapų parduodama daugelyje Europos parduotuvių ir jie laikomi puikiu prieskoniu.
Tiek garstyčių milteliai tiek grūdeliai tinka troškinant įvairią mėsą, konservuojant daržoves, grybus, tinka sriuboms, salotoms bei padažams.
Garstyčias reikia dėti į jau paruoštus patiekalus ir padažus, nes virdamos jos netenka stiprumo.
Garstyčių aliejus - yra ypač naudingas, nes jame yra polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, kurios mažina širdies kraujagyslių, aterosklerozės, tromobozės vystymąsi ir stabdo uždegiminius procesus. Be to, jis turtingas A, D (jo garstyčių aliejuje 1,5 karto daugiau nei saulėgrąžų) ir E vitaminų, taip pat natūralaus antioksidanto, kuris stabdo vėžio vystymąsi, normalizuoja medžiagų apykaitą, stimuliuoja lytinę funkciją ir lėtina senėjimo procesus.
Visiems gerai žinomos garstyčios gaminamos iš garstyčių miltelių įdedant į juos augalinio aliejaus, acto, cukraus, druskos ir prieskonių. Geros kokybės garstyčios yra aitraus ir aštraus skonio, nekarčios ir nerūgščios, neturi būdingo augalui specifinio kvapo. Kokybiškas produktas neturėtų kvepėti actu, turi būti tirštos vienalytės konsistencijos.
Garstyčių milteliai - jie labai patogūs naudoti. Prieš valgant šiuos miltelius reikia sumaišyti su šaltu vandeniu. Sumaišius su vandeniu, iš garstyčių sėklų išsiskiria aliejus, kuris garstyčioms suteikia joms būdingą skonį. Po kurio laiko aromatas išnyksta, todėl kiekvieną kartą galima pasigaminti šviežių garstyčių. Patiekiamos jos su šaltai rūkyta mėsa. Garstyčių milteliai taip pat tinka salotų pagardams, sūrių padažams, majonezams gaminti, o dėl gan aštraus skonio jų reikia labai mažai. Norint pagaminti garstyčias iš miltelių, reikia sumaišyti lygiomis dalimis šalto vandens ir garstyčių miltelių, palikti 10 min., kad garstyčios nusistovėtų, ir tik tuomet naudoti.
Garstyčių rūšys:
Dižono garstyčios - gaminamos iš juodų arba rudų garstyčių sėklų su vynu, kuris šioms populiarioms prancūziškoms garstyčioms suteikia švelnaus ir sūroko skonio. Tai klasikinis prieskonis, skirtas mėsai, keptai grilyje. Tai aštrios garstyčios, puikiai tinkančios lengvam maistui. Jos tinka salotų pagardams, padažams, o majonezui suteikia kitokį skonį.
Angliškos garstyčios - aštrios garstyčios, gaminamos iš baltų garstyčių sėklų, kurios kartais sumaišomos su kviečių miltais, kad būtų reikiamos konsistencijos masė, o dėl gražios spalvos dedama ciberžolių miltelių. Tai tradicinis prieskonis ant grotelių keptai mėsai, tinka ir šaltai rūkytai mėsai ir dešrelėms. Tokios garstyčios parduodamos miltelių pavidalo arba jau paruoštos. Tinka patiekalams su sūriu, suflė ir padažams.
Prancūziškos garstyčios - tai aromatingos, švelnaus skonio garstyčios, kurios gaminamos iš rudų bei juodų garstyčių sėklų, vyno acto, estragono ir krapų. Patiekiama prie picos ir mėsos.
Grūdėtosios garstyčios - os gaminamos iš garstyčių grūdelių ir baltojo vyno, yra švelnaus skonio ir puikiai tinka mėsai kepti ant grotelių. Garstyčių sėklos visai nesutrupa, tad patiekalui suteikia traškumo. Jos yra minkštos, tačiau labai aštrios. Jos naudojamos gaminant sviestinius padažus, prie vištos ir kiaulienos patiekalų arba tepamos ant sumuštinių su mėsa. Tinka salotų pagardams.
Liaudies medicinoje:
padidina virškinimo sulčių išsiskyrimą,
pagerina virškinimą,
gerina medžiagų apykaitą.
![]() Kūginė guotenėKūginė guotenė išsiskiria ryškios oranžiškai raudonos ar rausvai geltonos spalvos kūgiška kepurėle, kuri senstant džiūsta ir juoduoja. | ![]() Geltonasis baravykasAksominis, paprastai geltonai rudas nedidukas, su storu kotu, pušynų grybas. Dažnai vadinamas, tiesiog šilbaravykiu, mėgstamas grybautojų. | ![]() Nuodingasis pievagrybisNuodingasis pievagrybis išsiskiria balta, paspaudus geltonuojančia, todėl dažniausiai su gelsvomis dėmėmis kepurėle bei itin nemaloniu stipriu kvapu. |
Daugumoje namų, virtuvinis kombainas gali labai pasitarnauti. Jis taupo laiką ir palengvina aibę užduočių. Nuo daržovių pjaustymo iki tešlos užmaišymo - tai universalus
Priežiūra sode reikalauja daug kasdienio darbo. Norint sukurti jaukų ir puošnų sodą, tenka įdėti nemažai pastangų ir laiko, bet ilgainiui viskas atsiperka nuostabiu
Sėjos kalendorius yra sudarytas pagal mėnulio, o ne saulės kalendorių, kuriuo naudojamės visi. Tai reiškia, kad mėnuo turi 29, o ne 30 ar 31 dieną ir trunka nuo pilnaties
Svarstant automobilio įsigijimo finansavimo galimybes, vienas iš variantų yra imti paskolą automobiliui. Paskola automobiliui yra finansavimo rūšis, kai paskolos gavėjas iš
Apie mus. Kontaktai | Facebook'e laukiame posakių apie grybus!
© 2oo8 - 2025 - www.grybai.net - Internetinis grybų katalogas! | www.verdamkepam.lt - Skanios idėjos skrandžiui!