WWW.grybai.net
2oo8::2o11
Padaryti startiniu  Įkelti į Favoritus
Rašyti laišką svetainės administratoriui  DUK - dažniausiai užduodami klausimai
Siųsti nuorodą | Rekomenduoti draugams  Receptų katalogas :: Receptainė

»» Viskas apie kavą - turinys.

Neigiamas kavos poveikis sveikatai priklauso nuo genetinių ypatybių. Tokios išvados priėjo Toronto universiteto, Harvardo visuomenės sveikatos mokyklos ir Kosta Rikos universiteto mokslininkų grupė, atlikusi tyrimus, kuriuose dalyvavo per 4 tūkst. kostarikiečių. Į kavos sudėtį įeinantį kofeiną perdirba tam tikri kepenų fermentai. Priklausomai nuo geno, kontroliuojančio šių fermentų gamybą, varianto, kofeiną vienų žmonių organizmas skaido greičiau, kitų – lėčiau.

Tyrime dalyvavo 2014 kostarikiečių, anksčiau patyrusių miokardo infarktą, ir 2014 širdies ligomis nesirgusių kontrolinės grupės narių. Visi dalyviai nurodė, kaip dažnai jie vartoja kavą, jiems buvo atlikti genetiniai testai ir nustatytas geno CYP 1A2 variantas.Genetiniai testai parodė, kad „lėtąjį“ geno variantą turėjo 55 proc. infarktą patyrusių ir 54 proc. kontrolinės grupės narių. Lėtojo geno turėtojai, išgerdavę po 2-3 kavos puodelius per dieną, 36 proc. labiau rizikavo patirti infarktą nei tie, kurie išgerdavo mažiau nei 1 puodelį kavos per dieną, o išgeriantiems po 4 ir daugiau kavos puodelių šios ligos rizika išaugo iki 64 proc. labiausiai savo sveikatai kenkė vyresni nei 50 m. kavos mėgėjai, turintys lėtąjį geno variantą.Tuo tarpu greitojo varianto turėtojams, išgeriantiems po 3 puodelius kavos per dieną, infarkto rizika buvo net mažesnė nei tiems, kurie išgeria mažiau nei 1 kavos puodelį kasdien, tiesa, didesnės kavos dozės šio efekto nesustiprina.

„Vienas puodelis kavos per dieną visiškai nekenkia nepriklausomai nuo genetinių ypatybių“, - teigia tyrimo autorius Ahmedas el-Sohemy. Didesni kavos kiekiai gali pakenkti arba nepakenkti, tačiau žmonėms, nežinantiems, kokį būtent geno variantą jie turi, kava verčiau nepiktnaudžiauti ir vartoti jos saikingai.

  Dar visai neseniai kavos mėgėjams buvo nelengva. Juodasis gėrimas buvo kaltinamas tuo, kad ištraukia skysčius, ir neturėjo labai geros reputacijos. Tai - jau praeitis! Vos ne kasdien mokslininkai atranda vis naujų teigiamų per 1000 įvairių kavos sudėtinių medžiagų poveikių. Tik viena galioja kaip anksčiau: kava mėgautis reikėtų saikingai. Maždaug keturi puodeliai per dieną yra pakankamai.

  Kava skatina virškinimo procesus ir, geriama be pieno ir cukraus, neturi nė vienos kalorijos. Gydytojai kavą rekomenduoja organizmo perkrovos atvejais. Nušalimo ir kūno atšalimo atveju puodelis kavos sušildys, suteiks energijos, jėgų ir šilumos.

  Kavoje yra nemažas kiekis junginių, kurie įsiskverbia į agresyvias deguonies molekules (vadinamuosius antioksidantus). Taip ji apsaugo ląsteles nuo vėžį sukeliančių medžiagų.

  "Kavos gėrimas skatina tulžies rūgščių išskyrimą ir neleidžia didėti cholesterino kiekiui", - sako mokslininkai. Šie veiksniai yra žinomi kaip apsauga nuo žarnyno vėžio.

  Kavos gurkšnis pravers ir esant širdies bei kraujotakos nepakankamumui.

  Kava suteikia žvalumo - tai viena seniausių ir puikiausių jai priskiriamų savybių. Tik viena savybė iš visų gerųjų savybių sąrašo neatitinka tikrovės - kava nesustabdo alkoholio poveikio ir neišblaško jo sukelto nuovargio. Netgi priešingai,- karšta kava padidina alkoholio poveikį. Kai kurie žmonės, ilgą laiką vartojantys stiprią kavą, sunkiai užmiega. Nors kai kuriuos kava, priešingai, veikia migdančiai.

  Kava pasižymi kraujo cirkuliaciją skatinančiu efektu. Pajutę, kad tuoj prasidės galvos skausmas, išgerkite puodelį kavos su 1 arbatiniu šaukšteliu šviežiai išspaustų citrinos sulčių - ir skausmas praeis.

  Juodojo gėrimo puodelis gali išsklaidyti depresinę nuotaiką. Panašiai kaip nuo saulės šviesos, nuo kavos padaugėja serotonino smegenyse ir kartu pasitaiso mūsų nuotaika. Adenozinas, žmogui būdinga medžiaga, laikoma blogos nuotaikos šaltiniu, kavos gėrėjų kūne neturi šansų pasireikšti. Ji paprasčiausiai išstumiama.

  Kava - vertinga niacino (B grupės vitamino) tiekėja. Jis susidaro spraginant kavos pupeles. Mūsų kūnui niacinas reikalingas energijai gauti. Niacino trūkumas pastebimas tiek išoriškai, tiek viduje. Požymiai: šiurkšti sausa oda ir agresyvokas nervingumas.

  Nauji tarptautiniai tyrimai parodė: kavos mėgėjams gresia 1-50 proc. mažesnė rizika susirgti II tipo diabetu nei žmonėms, kurie negeria kavos. Mokslininkai spėja, kad dėl to kalti kofeinas ir teofilinas. Jie stipriai skatina insuliną gaminančias kasos ląsteles.

  Pasirodo, yra netgi tokių nuomonių, kad kava gydo stiprų kosulį, vidurių užkietėjimą, aktyvina šlapimtakius, sumažina (padidina) kraujospūdį, veikia kaip priemonė skausmui bei skrandžio negalavimams malšinti. Kava yra gera priemonė nuo nuovargio, ji stiprina skrandį, mažina galvos skausmą (sumažėjusio kraujospūdžio atvejais). Kava (ir sausa) padeda iškęsti badą ir troškulį. Tačiau šalia išvardytų daugelio gerųjų kavos savybių yra ir ilgas blogųjų savybių sąrašas.

  Džordžijos universiteto (JAV) mokslininkai nustatė, kad du puodeliai kavos po sporto gali 48 procentais sumažinti raumenų skausmus. Šis poveikis pirmiausia pasireiškia moterims.

  Moterims, kasdien išgeriančioms keturis puodelius kavos, gresia mažesnė rizika susirgti tulžies akmenlige. Kofeinas skatina susitraukinėti tulžies pūslę, todėl tulžis nuolat juda - tai trukdo susidaryti akmenims.

  Kava naudinga atminčiai. Mokslininkai iš Prancūzijos nacionalinio sveikatos instituto nustatė, kad trys ir daugiau puodelių kavos per dieną sulėtina silpnaprotystės išsivystymą.

Žinoma, yra ir neigimų pastebėjimų. Kava sukelia ilgalaikę ir nepageidaujamą nemigą, kartais net ir galvos skausmą, nuvargina kūną, veidui suteikia geltoną atspalvį, mažina lytinį pajėgumą, sunkina širdies veikla, sukelia melancholiją ir naktinius košmarus bei trikdo kvėpavimo takų veikla. Tad visur visgi, turi būti saikas.

Taigi, tiesa ir ta, kad kavos poveikis priklauso nuo kiekvieno individo organizmo savybių, tradicijų bei išgerto kavos kiekio. Galbūt todėl įvairiose medicinos enciklopedijose mintys apie kavos naudą ir kenksmingumą labai skiriasi .Jeigu kavos išgeriama daug, ją geriau gerti kartu su saldumynais ar kokiais nors kitais riebiais produktais, nes jie sustiprins gerąsias kavos savybes ir silpnins blogąsias. Tuščiu skrandžiu kavą gerti nėra pageidautina, tačiau jeigu jos norite tuoj po valgio, tai skrandis neturėtų būti perpildytas maistu, kadangi šiuo atveju kavos poveikis gali būti neigiamas. Nereikėtų daug kavos gerti esant stresui ir nuovargiui. Protingiausia pirmiausia pailsėti ir tada suteikti sau žvalumo puodeliu geros kavos. Kava gali sustiprinti skausmus skrandyje, todėl sergantiems skrandžio opa reikia vengti nekokybiškos kavos ir pernelyg didelio jos kiekio. Skrandžio gleivine veikia dirginančios medžiagos, atsirandančios skrudinant kavos pupeles.



 Taisyti / Papildyti » 













DĖMESIO!

Naujasis receptainės adresas
www.verdamkepam.lt

2015-07-04
L a i m a
Sapnų pasaulis | Avatarai | Horoskopai | Vardų žinynas | Vietoves.lt |
Svetainės info | Rašyti autoriams | Jūsų komentarai | Literatūra/Nuorodos
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai