Dabar esate » Grybų katalogas »» Valgomi grybai » Kažkada buvo valgomi, o dabar nebe! » Paieška

  Šiurkščioji žvynabudė - Macrolepiota rhacodes

  Valgoma

  Šeima: Pievagrybiniai » Gentis: Žvynabudė »» Šiurkščioji žvynabudė išsiskiria savo savybe raudonuoti, perpjovus ar perlaužus tiek kepurėlę tiek kotą, trama ryškiai paraudonuoja.

  Kepurėlė: 10–20 cm skersmens, jauna ovališka, kiaušiniška, augant plokštėja, tampa labiau išgaubta, pusrutuliška, skėčio formos, senesnių gali būti ir visai plokščia, apaugusi dideliais pilkai rudais žvynais. Luobelė dažniausiai turi rausvą atspalvį. Kepurėlė su buku gūbreliu, kuris visuomet būna tamsesnis už likusią kepurėlės dalį.

  Lakšteliai: balti, senesnių – rusvi, platūs, laisvi, paspaudus nusidažo ryškia oranžiškai rausva spalva. Senų grybų lakšteliai dažniausiai būna rudai taškuoti.

  Kotas: 8–15 cm ilgio ir 3–4 cm storio, su greit nukrentančiu pilkšvai odišku žiedu, lygus, nežvynuotas, iš pradžių baltas, augant tamsėja, dažniausiai būna šviesiai rudas, gali turėti gelsvą atspalvį, prie lakštelių visuomet išlieka šviesesnis, prie pagrindo sustorėjęs, išnaros neturi, tuščiaviduris, nors jauni gali būti ir pilnaviduriai.

  Trama (mėsa): kepurėlės balta, minkšta, perlaužus ar perpjovus tiek kepurėlė tiek kotas rausvėja, o vėliau įgauna rusvai oranžinį atspalvį, koto trama tampri ir kieta, malonaus kvapo.

  Sporos: baltos

  Augimas: Auga liepos - spalio mėnesiais, išskirtinai spygliuočių miškuose, ypač mėgsta žolėtus eglynus. Atrandamas dažniausiai pavieniui, bet gali augti ir nedidelėmis grupelėmis.

  Dažnas grybas Lietuvos miškuose.

  Sinonimai: Chlorophyllum rhacodes, šiurkščioji stambiažvynė, [pridėti grybo sinonimą]


  Rašykite aiškiai, suprantamai, nenaudokite jokių hieroglifų, simbolių
  ar apostrofų - jų neatpažins ir iki mūsų ateis nekorektiškas tekstas.


  ! Grybo liaudiškas
  ar kitas pavadinimas
  (sinonimas)
  Jūsų pastabos
  apie šį grybą:
  ! Jūsų el.paštas (tik tam jei reikėtų pasitikslinti)
  ! Įveskite kodą (kurį matote paveikslėlyje):
   
  ! Pažymėkite:


   Laukelius pažymėtus - ! - būtina užpildyti!


  Niam niam (vartojimas): Valgoma, bet ne tokia skani kaip skėtinė žvynabudė, beto labai ir panaši į skėtinę žvynabudę, skiriasi mažesniais vaisiakūniais bei raudonuojančia trama.

  Ketvirtosios kategorijos grybas

  Kaip atpažinti (pagrindiniai grybo požymiai): kepurėlė pusrutuliška, žvynuota, kepurėlės lakšteliai nepriaugę prie koto, dažniausia spalva ruda (spalva nevienoda, spalva įvairuoja nuo šv. rudos iki tm. rudos, gali turėti nežymų rausvą atspalvį, su buku tamsesniu gūbreliu, jaunų kepurėlė pusrutuliška, augant plokštėja), kotas tuščiaviduris, plonas (lygus, nežvynuotas, iš pradžių baltas, augant rudėja, prie lakštelių šviesesnis, storėjantis, jaunų dažniausiai pilnaviduris), kotas turi žiedą, perlaužtas keičia spalvą,
  Panašūs grybai:
  Valgomi grybai Skėtinė žvynabudė - Macrolepiota procera
   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

  Rekomenduojame žinoti

  Kaip išvengti susidūrimo su gyvate?

  Kaip išvengti susidūrimo su gyvate? Reikia avėti aulinius guminius batus – gyvatės retai įkanda aukščiau apatinio blauzdos trečdalio. Brisdami per

Dvispalvė lakabudė

Lakabudė dvispalvė išsiskiria savo violetiniu atspalviu, nors ir yra valgoma, bet reto grybautojo renkamas grybas.. matyt atbaido jo spalva, nors pasižymi skaniu skoniu bei

Konrado guotenė

Nuodingi, nevalgomi grybai Konrado guotenė išsiskiria savo spalva, kuri įvairuoja nuo geltonos iki oranžiškai geltonos. Grybui senėjant spalva paprastai išblunka iki pilkai rusvos spalvos.

Raganų ratilai

Raganų ratilai - liaudiškai dar vadinami laumių ratais, raganų puota, raganų ratai, raganų žiedai - tai ne kas o tik grybai, augantys gan taisyklingais žiedais

Smailiažvynė žvynabudėlė

Nuodingi, nevalgomi grybai Smailiažvynė žvynabudėlė tai gražūs žvynuoti vaisiakūniai, dažniausiai augantys tarp žolių. Išsiskiria ryškios geltonos ar gelsvos spalvos kepurėle, kuri apaugusi greitai nu

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija