Dabar esate » Grybų katalogas »» Valgomi grybai » Kažkada buvo valgomi, o dabar nebe! » Paieška

  Pušyninė rudmėsė (Piengrybis) - Lactarius deliciosus

  Valgoma

  Šeima: Ūmėdiniai » Gentis: Piengrybis »» Tai vienas iš geriausiai vertinamų grybų, išsiskiriantis gelsvai rausva su melsvai žalsvu atspalviu kepurėle su įdubusiu viduriu bei su tamsesnėmis bei šviesesnėmis koncentrinėmis zonomis.

  Kepurėlė: 3-12 cm. skersmens, mėsinga, jauna paplokščiai iškili, vėliau horizontali, per vidurį įdubusi, užraitytais į vidų kraštais. Augdamas bei sendamas grybas plečiasi ir dažniausiai įgyja plačios taurės pavidalą. Luobelė lygi ir blizganti, drėgnu oru lipni, su tamsiomis ir šviesiomis koncentrinėmis zonomis ir žalsvomis dėmėmis. Spalva įvairuoja nuo ochros geltonumo iki tamsiai oranžinės, senesnių grybų kepurėlės pasidengia žalsvomis dėmėmis.

  Lakšteliai: tankūs siauri ir šakoti, šiek tiek kotu nuaugę žemyn, oranžiniai kepurėlės atspalvio, paspausti išskiria oranžiškas pažaliuojančias sultis.

  Kotas: 3-8 cm. ilgio, 1-2 cm. storio, cilindriškas, pagrindo link truputį siaurėjantis, iš pradžių pilnaviduris, vėliau tuščiaviduris. Jo paviršius padengtas mažų ir plokščių, šiek tiek tamsesnių duobučių. Koto spalva paprastai šiek tiek šviesesnė negu kepurėlės, kartais nežymiai apaugęs pūkeliais, kurie jam suteikia rausvą atspalvį. Paspaustas taip pat žaliuoja.

  Trama (mėsa): kieta, koto trapi, sultinga, balta ar gelsva arba oranžinės spalvos, stangri, perlaužta išskiria oranžines aštraus skonio pieniškas sultys, kurios džiūdamos pabąla, galiausiai pažaliuoja.

  Sporos: gelsvos su kreminiu atspalviu.

  Augimas: Auga rugpjūčio - spalio mėnesiais tik spygliuočių miškuose arba mišriuose kur dominuoja pušys. Dažnai randamas pamiškėse, ant žvyruotų kalnelių. Sudaro mikorizę su pušimis.

  Priklausomai nuo augimo vietos yra išskiriama Pušyninė rudmėsė (Lactarius deliciosus) ir Eglyninė rudmėsė (Lactarius deterrimus) auganti išskirtinai miškuose kur dominuoja eglės, ypač mėgsta ąžuolo kaimynystę. Jos yra praktiškai vienodos, skiriasi tik šiek tiek kepurėlės atspalviu. Eglyninės rudmėsės kepurėlė paprastai rausvo atspalvio, o pušyninė paprastai gelsvo atspalvio.

  Dažnas grybas Lietuvos miškuose.

  Sinonimai: rudmėsė, ruduokė. [pridėti grybo sinonimą]


  Rašykite aiškiai, suprantamai, nenaudokite jokių hieroglifų, simbolių
  ar apostrofų - jų neatpažins ir iki mūsų ateis nekorektiškas tekstas.


  ! Grybo liaudiškas
  ar kitas pavadinimas
  (sinonimas)
  Jūsų pastabos
  apie šį grybą:
  ! Jūsų el.paštas (tik tam jei reikėtų pasitikslinti)
  ! Įveskite kodą (kurį matote paveikslėlyje):
   
  ! Pažymėkite:


   Laukelius pažymėtus - ! - būtina užpildyti!


  Niam niam (vartojimas): reikia stengtis nesuspausti rudmėsių, nes jos pasidaro dėmėtos ir praranda savo išvaizdą, nors iš esmės tai nieko nekeičia - tai yra gardus valgomas grybas ir grybautojų yra itin vertinamas. Eglyninė rudmėsė mažiau keičia spalvą nei pušyninė. Sūdyti tinka ir neapvirinus, o tik apšutinus karštu vandeniu, tinka valgyti ir šviežios (keptos ar virtos), taip pat puikiai tinka ir marinuoti.

  Pirmos kategorijos grybas

  Pušynininė rudmėsė (Piengrybis rudmėsė) | Lactarius deliciosus  Pušynininė rudmėsė (Piengrybis rudmėsė) | Lactarius deliciosus  Pušynininė rudmėsė (Piengrybis rudmėsė) | Lactarius deliciosus  

  Kaip atpažinti (pagrindiniai grybo požymiai): kepurėlė įdubusiu viduriu, kepurėlės lakšteliai nusileidžiantys kotu, dažniausia spalva geltona (spalva nevienoda, jauna paplokščiai iškili, senesni plačios taurės pavidalu, spalva nuo ochros geltonumo iki tamsiai oranžinės, su tamsiomis ir šviesiomis koncentrinėmis zonomis ir žalsvomis dėmėmis), kotas pilnaviduris, plonas (senesnių grybų tuščiaviduriai, kepurėlės spalvos, dėmėtas, paspaudus pažaliuojantis), trumpas, perlaužtas keičia spalvą, išskiria sultis.
  Panašūs grybai:
  Valgomi grybai Eglyninė rudmėsė (Lactarius deterrimus)
  Skanūs patiekalai, į kurių sudėtį įeina Pušynininė rudmėsė (Piengrybis rudmėsė)
   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

  Rekomenduojame žinoti

  Privatus miškas ir grybavimas

  Turbūt dažnam kyla toks klausimas, o tai privačiam miške galima grybaut? TAIP - miškų šeimininkai negali uždrausti lankytis jų miške

  Kaip elgtis miške susidūrus su žvėrimis?

  Kaip elgtis miške susidūrus su žvėrimis? - didžiausia klaida, kurią galima padaryti miške – prisiartinti prie žvėrių jauniklių, mėginti juos gaudyti ar savotiškai

Dvispalvė lakabudė

Lakabudė dvispalvė išsiskiria savo violetiniu atspalviu, nors ir yra valgoma, bet reto grybautojo renkamas grybas.. matyt atbaido jo spalva, nors pasižymi skaniu skoniu bei

Konrado guotenė

Nuodingi, nevalgomi grybai Konrado guotenė išsiskiria savo spalva, kuri įvairuoja nuo geltonos iki oranžiškai geltonos. Grybui senėjant spalva paprastai išblunka iki pilkai rusvos spalvos.

Raganų ratilai

Raganų ratilai - liaudiškai dar vadinami laumių ratais, raganų puota, raganų ratai, raganų žiedai - tai ne kas o tik grybai, augantys gan taisyklingais žiedais

Smailiažvynė žvynabudėlė

Nuodingi, nevalgomi grybai Smailiažvynė žvynabudėlė tai gražūs žvynuoti vaisiakūniai, dažniausiai augantys tarp žolių. Išsiskiria ryškios geltonos ar gelsvos spalvos kepurėle, kuri apaugusi greitai nu

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija