Dabar esate » Grybų katalogas »» Valgomi grybai » Kažkada buvo valgomi, o dabar nebe! » Paieška

  Kvapioji stirnabudė - Lepista irina

  Valgoma

  Šeima: Baltikiniai » Gentis: Stirnabudė »» Kvapioji stirnabudė išsiskiria mėsinga, tampria, paprastai kūno spalvos ar nešvariai balta kepurėle, aštriu gan nemaloniu kvapu bei auga išskirtinai grupėmis, dažnai sudaro raganų ratilus.

  Kepurėlė: 5-15 (20) cm skersmens, jauna – varpeliška, augant plokštėja, senesnių - netaisyklingai paplokščia, dažniausiai su banguotais kraštais, lietingu oru kepurėlė patamsėja, mėsinga su tamsesniu kepurėlės centru. Luobelė sausa, dažniausiai lygi, bet jaunų gali būti ir šiek tiek plaušuota. Spalva gali įvairuoti nuo purvinai baltos, balšvos, kreminės, gelsvai rusvos iki rusvos, bet dažniausiai pasitaikanti, taip vadinamos, kūno spalvos.

  Lakšteliai: siauri, tankūs, kreminiai arba rusvai kreminiai, dažniausiai kepurėlės spalvos, priaugtiniai.

  Kotas: 7–10 cm ilgio, 1–4 cm storio, į pamatą storėjantis, plaušuotas, išilgai vagotas, tamprus, dažniausiai balšvas arba šiek tiek šviesesnio atspalvio nei kepurėlės spalva, augant koto apačia tamsėja, prie lakštelių išlieka šviesesnis. Paprastai pilnaviduris, tačiau senesnių grybų gali būti ir tuščiaviduris.

  Trama (mėsa): balta arba nežymiai baltai rusva, stora, minkšta, senesnių grybų kieta, gan vandeninga, nekarti, stipraus kvapo primenančio našlaites.

  Sporos: rausvos.

  Augimas: Auga rugpjūčio - spalio mėnesiais, drėgnuose mišriuose miškuose, miškų pakraščiuose, parkuose, didelėmis grupėmis, gali sudaryti raganų ratus. Mėgsta žolėtas vietas.

  Dažnas grybas Lietuvos miškuose.

  Sinonimai: Tricholoma irinum, Rhodopaxillus irinus, [pridėti grybo sinonimą]


  Rašykite aiškiai, suprantamai, nenaudokite jokių hieroglifų, simbolių
  ar apostrofų - jų neatpažins ir iki mūsų ateis nekorektiškas tekstas.


  ! Grybo liaudiškas
  ar kitas pavadinimas
  (sinonimas)
  Jūsų pastabos
  apie šį grybą:
  ! Jūsų el.paštas (tik tam jei reikėtų pasitikslinti)
  ! Įveskite kodą (kurį matote paveikslėlyje):
   
  ! Pažymėkite:


   Laukelius pažymėtus - ! - būtina užpildyti!


  Niam niam (vartojimas): Valgomas, nors pas mus dažniausiai renkamas, tik kai nerandama geresnių. Puikiai tinka šaldymui, sultims. Nors skonis ir slidus dalykėlis, bet dažniausiai skonis prilyginamas pievagrybiams.

    Supainioti galima su nuodinga vaškine tauriabude, kuri visgi išsiskiria baltesne kepurėlės spalva bei visuomet turi labiau išryškintą kauburėlį, beto skiriasi ir kotas kvapniosios stirnabudės kotas šiukštesnis bei vagotas ir aišku skirtingai prie koto prisitvirtinę patys lakšteliai - tauriabudės nusileidžiantys kotu, o stirnabudės - priaugtiniai.

  Ketvirtosios kategorijos grybas

  Kaip atpažinti (pagrindiniai grybo požymiai): kepurėlė plokščia, kepurėlės lakšteliai priaugę prie koto, dažniausia spalva rusva (spalva nevienoda, spalva gali įvairuoti nuo purvinai baltos, kreminės, rusvos iki gelsvai rusvos, bet dažniausiai pasitaikanti kūno spalvos, kepurėlės krašteliai visuomet šviesesni), kotas pilnaviduris, plonas (į pamatą storėjantis, išilgai vagotas, tamprus, šviesesnis nei kepurėlė, augant tamsėja, senesnių gali būti ir tuščiaviduris), trumpas,
  Panašūs grybai:
  Nevalgomi grybai Vaškinė tauriabudė - Clitocybe cerussata
   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

  Rekomenduojame žinoti

  Kaip elgtis miške susidūrus su žvėrimis?

  Kaip elgtis miške susidūrus su žvėrimis? - didžiausia klaida, kurią galima padaryti miške – prisiartinti prie žvėrių jauniklių, mėginti juos gaudyti ar savotiškai

Raganų ratilai

Raganų ratilai - liaudiškai dar vadinami laumių ratais, raganų puota, raganų ratai, raganų žiedai - tai ne kas o tik grybai, augantys gan taisyklingais žiedais

Smailiažvynė žvynabudėlė

Nuodingi, nevalgomi grybai Smailiažvynė žvynabudėlė tai gražūs žvynuoti vaisiakūniai, dažniausiai augantys tarp žolių. Išsiskiria ryškios geltonos ar gelsvos spalvos kepurėle, kuri apaugusi greitai nu

Kopūstgalvis raukšlius

Kopūstgalvis raukšlius tai iš tų grybų, kurių su jokiu kitu grybu nesumaišysi, žinoma nebent su kalafioro galva :). Tai labai raukšlėtas ar garbanotas, apie 10-35 cm skersme

Rudeninis bobausis

Nuodingi, nevalgomi grybai Rudeninis bobausis išsiskiria netaisyklingos formos, skiautėta ruda ar kaštono spalvos kepurėle. Šviežias priskiriamas prie mirtinai nuodingų grybų.

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija