Dabar esate » Grybų katalogas »» Valgomi grybai » Kažkada buvo valgomi, o dabar nebe! » Paieška

  Juodkotė ugniabudė - Flammulina velutipes

  Valgoma

  Šeima: Šalmabudiniai » Gentis: Ugniabudė »» Ugniabudė juodkotė išsiskiria paprastai lipnia, oranžiškai geltona su šviesesniais krašteliais kepurėle bei auga ant senesnių medžių ar supuvusios medienos bei šakų.

  Kepurėlė: 2-10 cm skersmens, kepurėlė jaunų grybų iškili, senesnių iškiliai paplokščia, kartais senesni grybai gali turėti nežymų gūbrelį, geltona arba oranžiškai geltona arba geltonai ruda, senesi grybai dažnai išblunka iki geltonos ar gelsvos, kraštai šviesesnio atspalvio. Luobelė lygi gleivėta.

  Lakšteliai: balti, senesnių grybų gelsvi. Platūs, skirtingo ilgio, tankūs, stori, priaugtiniai.

  Kotas: 5-10 cm ilgio, 0,4-1 cm storio, cilindriškas, kartais kreivas, ties pagrindu šiek tiek smailėjantis, apačioje turi šaknies pavidalo išaugą. Viršutinė dalis lygi ir rausvai geltona ar gelsvas, apatinė dalis tamsesnė nuo tamsiai rudos su rausvu atspalvu iki juodai rudos, aksomiška, apaugusi trumpais plaukeliais. Iš pradžių pilnaviduris, vėliau tuščiaviduris.

  Trama (mėsa): kepurėlės minkšta, koto plaušinga ir kieta, balsvos ar šviesiai geltonos spalvos, turi malonų kvapą ir švelnų skonį.

  Sporos: baltos.

  Augimas: Auga nuo rugpjūčio mėnesio, įdomu tai kad kartais ir žiemą atrandamas - ilgesnių atodrėkių metu, ant įvairių lapuočių medžių ypač sužalotose vietose. Dažniausia auga didelėmis grupėmis. Ypač mėgsta bukus, guobas, gluosnius ir topolius. Atrandamas ir parkuose bei soduose. Auginamas ir dirbtiniu būdu.

  Dažnas grybas Lietuvos miškuose.

  Sinonimai: juodkotė plempė, žieminis kelmutis, collybia velutipes [pridėti grybo sinonimą]


  Rašykite aiškiai, suprantamai, nenaudokite jokių hieroglifų, simbolių
  ar apostrofų - jų neatpažins ir iki mūsų ateis nekorektiškas tekstas.


  ! Grybo liaudiškas
  ar kitas pavadinimas
  (sinonimas)
  Jūsų pastabos
  apie šį grybą:
  ! Jūsų el.paštas (tik tam jei reikėtų pasitikslinti)
  ! Įveskite kodą (kurį matote paveikslėlyje):
   
  ! Pažymėkite:


   Laukelius pažymėtus - ! - būtina užpildyti!


  Niam niam (vartojimas): valgyti tinkama tik kepurėlė, nes kotas pernelyg kietas. Prieš valgant šį grybą visuomet reikia gana ilgai virti, kad suirtų temperatūrai neatsparios nuodingosios medžiagos, kurių nedidelis kiekis visgi yra grybuose. Beto rekomenduotina prieš vartojimą gerai išmirkyti ir kelis kartus perplauti, nes išsiskiria daug gleivių.

    galima supainioti su nuodingąją puokštine kelmabude (Hypholoma fasciculare), kuri nuo juodkotės skiriasi savo dar kartesniu skoniu, beto puokštinės kelmabudės koto viršuje dažniausiai yra plaušinga rinkio pavidalo tamsaus šydo liekana.

  Ketvirtosios kategorijos grybas

  Juodkotė ugniabudė | Flammulina velutipes  Juodkotė ugniabudė | Flammulina velutipes  Juodkotė ugniabudė | Flammulina velutipes  

  Kaip atpažinti (pagrindiniai grybo požymiai): kepurėlė iškili, gleivėta, kepurėlės lakšteliai priaugę prie koto, dažniausia spalva geltona (spalva nevienoda, jaunų grybų iškili, senesnių iškiliai paplokščia, kartais senesni grybai gali turėti nežymų gūbrelį; spalva geltona arba oranžiškai geltona arba geltonai ruda), kotas pilnaviduris, plonas (senesnių grybas kotas tuščiaviduris; koto apačios spalva nuo tamsiai rudos su rausvu atspalvu iki juodai rudos, koto viršus gelsvas),
  Panašūs grybai:
  Nevalgomi grybai Verpstiškoji plempė - Collybia fusipes
  Nevalgomi grybai Puokštinė kelmabudė (Hypholoma fasciculare)
  Valgomi grybai Paprastasis kelmutis (Armillariella mellea)
   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

  Rekomenduojame žinoti

Dvispalvė lakabudė

Lakabudė dvispalvė išsiskiria savo violetiniu atspalviu, nors ir yra valgoma, bet reto grybautojo renkamas grybas.. matyt atbaido jo spalva, nors pasižymi skaniu skoniu bei

Konrado guotenė

Nuodingi, nevalgomi grybai Konrado guotenė išsiskiria savo spalva, kuri įvairuoja nuo geltonos iki oranžiškai geltonos. Grybui senėjant spalva paprastai išblunka iki pilkai rusvos spalvos.

Raganų ratilai

Raganų ratilai - liaudiškai dar vadinami laumių ratais, raganų puota, raganų ratai, raganų žiedai - tai ne kas o tik grybai, augantys gan taisyklingais žiedais

Smailiažvynė žvynabudėlė

Nuodingi, nevalgomi grybai Smailiažvynė žvynabudėlė tai gražūs žvynuoti vaisiakūniai, dažniausiai augantys tarp žolių. Išsiskiria ryškios geltonos ar gelsvos spalvos kepurėle, kuri apaugusi greitai nu

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija