Dabar esate » Grybų katalogas »» Valgomi grybai » Kažkada buvo valgomi, o dabar nebe! » Paieška

  Čerpėtasis dyglutis - Sarcodon imbricatus

  Jaunas valgomas

  Šeima: Dyglutiniai » Gentis: Žvynadyglis »» Čerpėtasis dyglutis arba Čerpėtasis žvynadyglis išsiskiria ruda spalva bei žvynais apšepusiu kepurėlės paviršiumi, kurios apačia dygliuota.

  Kepurėlė: 6-20 cm. skersmens, gali užaugti net ir iki 30 cm skresmens, tvirta mėsinga, iš pradžių iškili, vėliau paplokčia, įdubusi arba šiek tiek piltuvėliška. Kraštai iš pradžių užsirietę žemyn, vėliau neretai skiltėti, šiek tiek banguoti. Luobelė su dideliais, beveik statmenais žvyneliais, kurie būna čerpiškai išsidėtę koncentriškais apskritimais ir primena grifo plunksnas. Jauno grybo kepurėlės paviršius balsvas, aksomiškas, grybui augant tamsiai rudi žvyneliai ant šviesiai rudos luobelės darosi vis didesni ir ryškesni.

  Dygliai: Apatinė kepurėlės pusė padengta 4-p mm. ilgio ir 1-2,5 mm. storio dygliais, kurie jaunų grybų baltai pilkšvi, balsvi, ar rausvai gelsvi, senesnių parudavę ar pilkai rudi, nuaugtiniai.

  Kotas: 3-8 cm ilgio ir 1-2,5 storio, bet dažniausia labai trumpas, nevienodo storio, viršutinėje dalyje apaugęs dygliais, perėjusiais nuo kepurėlės. Kotas, kaip ir dygliai, iš pradžių baltai pilkšvas ar rausvai gelsvas, vėliau pilkai rudo atspalvio, tačiau dažniausiai kepurėlės atspalvio, prie kepurėlės šviesesnis arba baltas.

  Trama (mėsa): kieta, senesnių gali būti netgi ir sumedėjusi trama, beveik bekvapė, nors senesni grybai gali turėti gan nemalonų kvapą, senesnių grybų kartoko, kartais net aštraus skonio, iš pradžių balkšva, ilgainiui įgauna pilkai rusvą atspalvį.

  Sporos: rausvai rudos.

  Augimas: Auga rugpjūčio - lapkričio mėn. spygliuočių miškuose, ypač kalnuotose vietovėse, kartais randamas ir mišriuose miškuose po pušimis ar eglėmis, paprastai atrandamas grupėmis arba netoli vienas kito, mėgsta smėlėtus pušynus. Priskiriamas, paprastai prie vėlyvųjų rudeninių grybų.

  Dažnas grybas Lietuvos miškuose.

  Sinonimai: Čerpėtasis žvynadyglis, Hydnum imbricatum, Ežiukai [pridėti grybo sinonimą]


  Rašykite aiškiai, suprantamai, nenaudokite jokių hieroglifų, simbolių
  ar apostrofų - jų neatpažins ir iki mūsų ateis nekorektiškas tekstas.


  ! Grybo liaudiškas
  ar kitas pavadinimas
  (sinonimas)
  Jūsų pastabos
  apie šį grybą:
  ! Jūsų el.paštas (tik tam jei reikėtų pasitikslinti)
  ! Įveskite kodą (kurį matote paveikslėlyje):
   
  ! Pažymėkite:


   Laukelius pažymėtus - ! - būtina užpildyti!


  Niam niam (vartojimas): maistui tinkami tik jauni grybai, prieš paruošimą, juos būtina nuplikyti. Sudžiovintas ir sumaltas vartojamas kaip prieskonis įvairiems patiekalams pagardinti, tačiau rekomenduotina vartoti labai saikingai, nes yra stipraus kvapo.

  Parašė Astra: Daug metų renku šiuos grybus. Man jie super... Skanu kepti, net neverdu. Marinuoju lengvam marinate ir džiovinu.

  Ketvirtosios kategorijos grybas

  Kaip atpažinti (pagrindiniai grybo požymiai): žvynuota, kepurėlės apačia dygliai, dažniausia spalva ruda (spalva nevienoda, iš pradžių iškili, vėliau paplokčia, įdubusi arba šiek tiek piltuvėliška; jaunų kepurėlė balsva, senenių rudėja), kotas pilnaviduris, plonas (viršutinėje dalyje apaugęs dygliais; iš pradžių baltai pilkšvas ar rausvai gelsvas, vėliau pilkai rudo atspalvio, tačiau dažniausiai kepurėlės atspalvio), trumpas,
   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

  Rekomenduojame žinoti

  Kiek laiko reikia virti grybus?

  Paruosimas. Kiek laiko reikia virti grybus? Grybai būna išvirę, kai jie puode sukrinta ant dugno ir nustoja išsiskirti putos, bet

  Kaip elgtis miške susidūrus su žvėrimis?

  Kaip elgtis miške susidūrus su žvėrimis? - didžiausia klaida, kurią galima padaryti miške – prisiartinti prie žvėrių jauniklių, mėginti juos gaudyti ar savotiškai

Raganų ratilai

Raganų ratilai - liaudiškai dar vadinami laumių ratais, raganų puota, raganų ratai, raganų žiedai - tai ne kas o tik grybai, augantys gan taisyklingais žiedais

Smailiažvynė žvynabudėlė

Nuodingi, nevalgomi grybai Smailiažvynė žvynabudėlė tai gražūs žvynuoti vaisiakūniai, dažniausiai augantys tarp žolių. Išsiskiria ryškios geltonos ar gelsvos spalvos kepurėle, kuri apaugusi greitai nu

Kopūstgalvis raukšlius

Kopūstgalvis raukšlius tai iš tų grybų, kurių su jokiu kitu grybu nesumaišysi, žinoma nebent su kalafioro galva :). Tai labai raukšlėtas ar garbanotas, apie 10-35 cm skersme

Rudeninis bobausis

Nuodingi, nevalgomi grybai Rudeninis bobausis išsiskiria netaisyklingos formos, skiautėta ruda ar kaštono spalvos kepurėle. Šviežias priskiriamas prie mirtinai nuodingų grybų.

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija