Dabar esate » Grybų katalogas »» Valgomi grybai » Kažkada buvo valgomi, o dabar nebe! » Paieška

  Valgomasis bobausis - Gyromitra esculenta

  Valgomas, bet tik APVIRTAS

  Šeima: Bobausiniai » Gentis: Bobausis »» Dideli, beformiai, su vingiuotai raukšlėta kepurėle, dažniausiai tamsiai rudos ar kaštono spalvos, pavasariniai grybai. Nors grybautojai juos renka, tačiau reikia mokėti juos paruošti, net ir apvirtas gali sukelti rimtų alerginių reakcijų.

  Kepurėlė: 2-15 cm. skersmens, beformė, tuščiavidurė, vingiuotai raukšlėta, dažnai skiltėta. Kraštai suaugę su kotu. Spalva gali įvairuoti nuo gelsvai rudos iki rausvai rudos.

  Kotas: 3-8 cm. ilgio, 2-3 cm. storio, tuščiaviduris, šiek tiek apžėlęs pūkeliais. raukšlėtas arba išvagotas išilginių griovelių. Iš pradžių baltas arba balšvas, vėliau įgauna rausvą atspalvį.

  Trama (mėsa): trapi minkšta, turi silpną, bet labai malonų skonį ir kvapą.

  Sporos: baltos.

  Augimas: Auga kovo - gegužės mėn. smėlinguose pušynuose, ant medžių šaknų, t.p. kirtavietėse, gaisravietėse bei miškų aištelėse. Mikorizinis grybas. Dažniausiai atrandamas grupėmis. Lietuvoje auga 4 bobausių rūšys.

  Dažnas grybas Lietuvos miškuose.

  Sinonimai: gniaužtenis, šimtakamaris, šmorčkai (dzūkija), [pridėti grybo sinonimą]


  Rašykite aiškiai, suprantamai, nenaudokite jokių hieroglifų, simbolių
  ar apostrofų - jų neatpažins ir iki mūsų ateis nekorektiškas tekstas.


  ! Grybo liaudiškas
  ar kitas pavadinimas
  (sinonimas)
  Jūsų pastabos
  apie šį grybą:
  ! Jūsų el.paštas (tik tam jei reikėtų pasitikslinti)
  ! Įveskite kodą (kurį matote paveikslėlyje):
   
  ! Pažymėkite:


   Laukelius pažymėtus - ! - būtina užpildyti!


  Niam niam (vartojimas): ruošiant maistui, 10-15 min. pavirinami, perkošiami, išplaunami, rekomenduotina tris kartus nuvirti ir nukošti, išplaunami ir tik po to naudojami maistui. Tinkami ir džiovinimui. Džiovinant giromitrinas išgaruoja. Tačiau iš tikrųjų, vertėtų gerai pagalvoti ar juos apskritai rinkti!!!

    Žali mirtinai nuodingi, bet apvirti valgomi, tačiau nevertėtų valgyti jų daug, bei nerekomenduotini jei jautrus skrandis. Tačiau kartais, net ir apvirtas gali sukelti rimtų alerginių reakcijų. Priežastis - nuodingoji medžiaga - giromitrinas, kuri pažeidžia kepenis ir inkstus. Vertėtų nepamiršti, kad vaikai ypač jautrūs giromitrinui. Grybą verdant ar džiovinant giromitrinas iš dalies sunaikinamas, tačiau nepilnai, todėl jį iš tikrųjų nerekomenduojama rinkti. Beto, dar pavojingesni senesni grybai, kuriuose esama nuodingųjų medžiagų, kurios nesuyra net ir aukštoje temperatūroje.

  Šių grybų sukelto apsinuodijimo požymiai pasireiškia silpnumu, vėmimu, viduriavimu, kartais gelta arba kepenų ir inkstų ligomis, nuo kurių tam tikromis aplinkybėmis žmogus gali net mirti.

  Trečiosios kategorijos grybas

  Kaip atpažinti (pagrindiniai grybo požymiai): raukšlėta, dažniausia spalva ruda (nuo gelsvai rudos iki rausvai rudos su kaštono spalvos atspalviu), kotas tuščiaviduris, storas (dažniausiai kepurėlės apatiniai kraštai suaugę su kotu), trumpas,
  Panašūs grybai:
  Nevalgomi grybai Didysis bobausis - Gyromitra gigas
   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

  Rekomenduojame žinoti

  Ką vertėtų žinoti prieš ruošiant grybus?

  Prieš ruošiant, grybai pirmiausia gerai nuvalomi peiliuku. Kazlėkų ir ūmėdžių odelė nulupama, nes ji yra kartoka, be to, kazlėkų odelė turi daug gleivinių medžiagų. Paskui

Dvispalvė lakabudė

Lakabudė dvispalvė išsiskiria savo violetiniu atspalviu, nors ir yra valgoma, bet reto grybautojo renkamas grybas.. matyt atbaido jo spalva, nors pasižymi skaniu skoniu bei

Konrado guotenė

Nuodingi, nevalgomi grybai Konrado guotenė išsiskiria savo spalva, kuri įvairuoja nuo geltonos iki oranžiškai geltonos. Grybui senėjant spalva paprastai išblunka iki pilkai rusvos spalvos.

Raganų ratilai

Raganų ratilai - liaudiškai dar vadinami laumių ratais, raganų puota, raganų ratai, raganų žiedai - tai ne kas o tik grybai, augantys gan taisyklingais žiedais

Smailiažvynė žvynabudėlė

Nuodingi, nevalgomi grybai Smailiažvynė žvynabudėlė tai gražūs žvynuoti vaisiakūniai, dažniausiai augantys tarp žolių. Išsiskiria ryškios geltonos ar gelsvos spalvos kepurėle, kuri apaugusi greitai nu

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija