Dabar esate » Receptai su grybais »» Prieskoniai grybams

  Petražolių naudojimas ir nauda

  Petražolių naudojimas ir nauda

  Petražolės - tai vienas iš populiariausių pasaulyje prieskoninių augalų. Petražolės buvo naudojamos jau prieš 2000 metų, o medicinos tikslams ir gerokai anksčiau.

  Tai salierinių (Apiaceae) šeimos augalų gentis. Graikiškai petros – akmuo, ir selinom – vainikas; iš šių augalų buvo pinami vainikai. Gentyje yra 2 rūšys.

  Lietuvoje auginama sėjamoji petražolė (lot. Petroselinum crispum, angl. Parsley, vok. Petersilie). Augalas 30-100 cm aukščio, dvimetis, kvapnus. Stiebas nuo vidurio su šakom, kurios yra ilgesnės už patį žiedyną. Lapai 2 ar 3 kartus plunksniškai suskaldyti. Žiedynas – skėtis; kiekvienas skėtis sudarytas iš 10-20 vienodo ilgio stipinų. Žydi birželio – liepos mėn.

  Augalas turi malonų kvapą ir aštrų skonį, todėl plačiai ir vartojamas kaip prieskoninis žalumynas. Turi vitamino C ir kai kurių gydomųjų medžiagų (pvz., flavonoidų reikalingų vitamino P sintetinimui). Petražolėje itin gausu apigenino, kuris laikomas vertingu priešvėžiniu junginiu daugeliu susirgimų atvejų, o taip pat vartotinas saikingai profilaktiškai.


  Naudojimas:

  Petražolių žaliava yra šaknys, vaisiai ir lapai.

  Petražolė yra išskirtinio aromato augalas naudojamas įvairiems patiekalams gardinti. Petražolių stiebelių aromatas yra intensyvesnis negu lapų, jais labiau tinka gardinti troškinius, sultinius bei marinatus.

  Petražolių šaknys kasamos pavasarį antraisiais augimo metais. Nuo petražolių šaknų yra nuvalomos žemės, nuplaunamos, išilgai perpjaunamos bei džiovinamos arba laikomos rūsyje - drėgname smėlyje

  Petražolių lapai tinkami maistui vartoti tada, kai augalas turi 5-6 tikruosius lapus. Lapus galima džiovinti, sūdyti ir šaldyti.

  Rudenį, kai buna subrendusios petražolių sėkloms - lapai netinkami maistui, dėl susidariusių toksinių medžiagų.

  Lapai dedami į sriubas, paadažus salotas, daržovių valgius, kiaušinių patiekalus, varškę..

  Petražolės naudojamos gaminant žalumynų sviestą (atskirai arba su prieskoniniais augalais).

  Garbanotųjų petražolių veislių lapukai puikiai tinka šaltiems užkandžiams bei patiekalams papuošti.

  Skaityti daugiau »»

  Nepatartina petražolių lapus trinti su druska, yra nustatyta, jog tokiuose konservantuose susiformuoja toksinių medžiagų.

  Žalių ir smulkintų petražolių lapelių galima dėti į valgį visai prieš pat jį patiekiant.


  Beje,

  Petražolės yra atsparios šalčiui, po sniegu jos puikiai peržiemoja.


  Petražolės liaudies medicinoje:

  • Petražolės išplauna nereikalingas ir žalingas medžiagas iš uždegimo pažeistų sąnarių ir pašalina jas per inkstus.

  • Dėl didelio maistingų medžiagų kiekio petražolė vartojama kaip natūralus vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis

  • Petražolės šaknys vartojamos norint sumažinti pilvo pūtimą, palengvinti mėnesines ir sumažinti skausmą jų metu, sergant šlapimo pūslės uždegimu.


  Draudžiama petražolių vartoti:

  • Nėštumo metu nerekomenduojama vartoti sėklų;
  • Sergant inkstų ligomis;
  • Kaitinantis saulėje ar soliariume, nes padidina organizmo jautrumą ultravioletiniams spinduliams.

  Rekomenduojame žinoti

  Dėmėtoji plempė

  Dėmėtoji plempė išsiskiria balta ar baltai gelsva su rausvai rudomis ar rudomis dėmėmis kepurėle ir labai kartaus skonio, nors aišku.. juk neparagausi :))

  Tikroji ūmėdė

  Ūmėdžių Lietuvoje auga apie 80 rūšių. Tikroji ūmėdė išsiskiria rausvai violetine matine, besilupančia kepurėle.

  Piengrybis grūzdas

  Dažniausiai ąžuolų kaimynystėje atrandamas baltas, mėsingas, kietas, grybas, paprastai su netaisyklingai paplokščia, šiek tiek įdubusia kepurėle.

   Pastebėjai netikslumų, klaidų ar radai netinkamos informacijos... praneškite mums :)

5 grybų panaudojimo būdai

Grybai yra svarbi mūsų planetos ekosistemos grandis. Jie atlieka reikšmingą vaidmenį tiek natūralioje gamtoje esančiai pusiausvyrai palaikyti, tiek žmonių pasaulyje žmogaus

Gelsvoji šakabudė

Nuodingi, nevalgomi grybai Gelsvoji šakabudė - pirmiausiai išsiskiria savo augimo vieta, mėgsta gudobelių kaimynystę. Tai maži, smėlio spalvos su gelsvu atspalviu, balšvai plaušuoti grybai, kurių kepu

Samaninė arenija

Nuodingi, nevalgomi grybai Samaninė arenija - nedidelis, labai plonas grybas, išsiskiriantis savo vėduokliška kepurėle, dažniausiai netaisyklingai banguotais kraštais. Atrandamas išskirtinai tarp arba

 Pasidalink FOTO laimikiu..

 Nuotraukų galerija