WWW.grybai.net
2oo8::2o11
Padaryti startiniu  Įkelti į Favoritus
Rašyti laišką svetainės administratoriui  DUK - dažniausiai užduodami klausimai
Siųsti nuorodą | Rekomenduoti draugams  Receptų katalogas :: Receptainė

 Receptų katalogo žodynas   Grybų žodynas 


 »» Žodynas - patiekalų ingredientų aprašymai"


Soja – vienmetis žolinis augalas, panašus į pupelę, priklauso pupinių augalų šeimai. Jo pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžio - glikos – saldus, nes jo šaknys yra saldokos. Manoma, kad soja kilo iš Pietryčių Azijos. Jau 4000 metų prieš mūsų erą, daugelis Kinijos gyventojų maitinosi soja, po to ji paplito Japonijoje, o daug vėliau (XIX a. antrojoje pusėje) ir Europoje.

Sojos pupelės yra įvairaus dydžio bei spalvos (juodos, rudos, melsvos, geltonos, margos). Jose yra 40 proc. baltymų, 20 proc. riebalų, 35 proc. angliavandenių, kurių nemažą dalį sudaro maisto skaidulos. Taip pat biologiškai veiklių medžiagų – izoflavonų (augalinių medžiagų, panašių į estrogenus), saponinų.
Vienas kilogramas sojų turi tiek pat baltymų, kiek 33 kiaušiniai, 6 I riebaus pieno arba 2,5 kg mėsos. Sojų pupelės vertinamos dėl vertingų maisto medžiagų, jose yra vitaminų B1, B2 ir B6, fosforo, kalcio, geležies.

Sojos pupelės | Soja


Sojos pupelių baltymų sudėtyje yra visų būtinųjų aminorūgščių, kurių negali sintetinti žmogaus organizmas; sojos baltymai savo kokybe prilygsta gyvulinės kilmės baltymams, yra gerai virškinami. Kiek mažiau jame aminorūgščių cisteino ir metionino, kurių kiekį galima papildyti vartojant kitų augalinių baltymų (ryžius, kukurūzus, kviečius).

Sojos pienas – gėrimas, pagamintas iš sojos pupelių. Tradiciškai sojos pienas – tai stabili emulsija iš aliejaus, vandens ir baltymo, tai paprastai vandeninis ekstraktas iš sojos pupelių. Jame beveik ta pati baltymų proporcija kaip ir karvės piene, t.y. apie 2–3,5 proc. riebalų, 2,9 proc. angliavandenių. Saldus sojos pienas paskaninamas cukranendrių cukrumi, sirupu, vanile. Sūrus pienas gaminamas derinant su kapotų marinuotų garstyčių žalumynais, džiovintomis krevetėmis, druska ir kt.

Sojų padažai - gaminami fermentavimo būdu, pagardinami prieskoniais ir druska. Padažas gali būti švelnus, pikantiškas, sūrus arba saldus. Ilgia nei metus brandinti padažai (tamari) yra tauresnio skonio, negu trumpiau brandinti padažai (shoyu). Sojų padažai - pagrindinis Rytų virtuvės prieskonis. Tinka mėsai, žuviai, jūros gėrybėms marinuoti, ryžiams, omletams ir sriuboms pagardinti. Tyrimai, atlikti Singapūro nacionaliniame universitete, parodė, kad tamsiame sojos padaže yra 10 kartų daugiau antioksidantų nei raudonajame vyne. Šis produktas netinka laikantis mažai druskos turinčios dietos, kadangi padažo neįmanoma pagaminti visiškai be druskos.

Sojų varškė (tofu) – tai fermentuotas sojų pienas, įgavęs želė pavidalą. Jos gaminimo receptų yra įvairių: pateikiama kaip desertas, derinama su kitais produktais (riešutais, kiaušiniu), gali būti pikantiško, sūroko skonio, įvairios konsistencijos. Sojos pagrindu gaminamuose pieno produktų ekvivalentuose mažai kalcio, todėl neretai jo pridedama papildomai.
Jis turi daug baltymų, geležies, kalcio, vitaminų,tačiau nėra labai kaloringas. Tokį sūrį rytiečiai vartoja ruošdami padažus, sriubas, juo gardina kiaušinių, daržovių, grybų patiekalus.

Ruošiant patiekalus iš sojų, galima pridėti miltų arba dribsnių. Sojų miltus galima maišyti su vandeniu ir vartoti vietoje pieno. Sojų miltai tinka duonai ir pyragams kepti. Sojų makaronai verdami taip pat, kaip kvietinių miltų makaronai. Be to, parduodama nemažai sojų pusfabrikačių - iš sojų mėsos galima paruošti gardžių patiekalų.

Dėmesio: Sojos produktai netinka, jeigu sukelia alergiją, kuri gali pasireikšti įvairiais simptomais, pradedant odos bėrimu, baigiant mirtimi. Soja įeina į 9 dažniausiai sukeliančių alergiją produktų sąrašą, neretai kartu būna kryžminė alergija kitiems augalams, dažniausiai riešutams (žemės, graikiniams, lazdynų, migdolams ir kt.).


 Taisyti / Papildyti » 













DĖMESIO!

Naujasis receptainės adresas
www.verdamkepam.lt

2015-07-04
L a i m a
Sapnų pasaulis | Avatarai | Horoskopai | Vardų žinynas | Vietoves.lt |
Svetainės info | Rašyti autoriams | Jūsų komentarai | Literatūra/Nuorodos
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai