WWW.grybai.net
2oo8::2o11
Padaryti startiniu  Įkelti į Favoritus
Rašyti laišką svetainės administratoriui  DUK - dažniausiai užduodami klausimai
Siųsti nuorodą | Rekomenduoti draugams  Receptų katalogas :: Receptainė

 Receptų katalogo žodynas   Grybų žodynas 


 »» Žodynas - patiekalų ingredientų aprašymai"


Slyvos – tai viena iš populiariausių sodo kultūrų, Lietuvoje prinokstanti nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo pabaigos. Tai itin naudingi vaisiai, tinkantys beveik visur: su slyvomis galima gaminti įvairius desertus, kepti puikius pyragus, apkepus, dėti į mėsos patiekalus, marinuoti, džiovinti, šaldyti, virti uogienes, kompotus...

Slyvų tėvyne yra laikoma Kinija, nes būtent ten pradėta masiškai auginti kultyrines slyvas soduose. Nors yra tokių nuomonių, kad slyva sukultūrinta Kaukaze. Slyvos

Britų mokslininkai teigia, kad slyvos – laisvųjų radikalų neutralizavimo lyderės tarp visų vaisių. Tik po jų rikiuojasi kiti vaisiai ar uogos: razinos, mėlynės, juodieji serbentai, apelsinai, obuoliai ir kt. Slyvos puikiai nukenksmina šias pavojingas daleles, lemiančias ankstyvą senėjimą, sukeliančias širdies ir kraujagyslių ligas bei vėžį. Be to, slyvose gausu sveikatai naudingų mineralinių medžiagų. 100 g slyvų jų yra net 1,3 g (pvz., kalio – 214 mg, kalcio – 28 mg, fosforo – 27 mg, natrio – 18 mg, magnio – 17 mg).

Beto, slyvos sukaupia nemažai vitaminų A, B1, B2, B6, K, PP, C, E. Ypač daug yra karoteno ir vitamino P, mažinančio kraujospūdį ir stiprinančio kraujagysles. Beje, šis vitaminas išlieka ir perdirbus slyvas (pavyzdžiui, tyrėje, uogienėje ar kompote). Slyvose esantys angliavandeniai (9,9 mg) labai lengvai pasisavinami ir yra puikus energijos šaltinis. Na, o tiesiog stebuklingas šių vaisių poveikis žarnynui priklauso nuo ląstelienos gausos. Slyvos veikia kaip organizmo valytojos – jos šalina cholesterolį, bloguosius medžiagų apykaitos produktus, toksinus, gerina virškinamojo trakto ir žarnyno veiklą, padeda kepenims atlikti savo funkciją, tinka sergant inkstų ligomis, hipertonija.

Slyvos teigiamai veikia ir nervų sistemą, padeda įveikti nuovargį, gerina atmintį, didina vyrų potenciją, greitina medžiagų apykaitą – žodžiu, atkuria ir palaiko mūsų organizmo harmoniją. Gerosios slyvų ypatybės atsiskleidžia ir gydant reumatą, podagrą.

Slyvas vertina ir dietologai, skatinantys atsikratyti nereikalingų kilogramų. Štai Ispanijos dietologai paskelbė, kad 1–2 dienų slyvų dieta išvalo organizmą ir padeda atsikratyti 1–2 kilogramų. Organizmą puikiai valo ir slyvų sultys. Jų rekomenduojama gerti 2 kartus per dieną prieš valgį.

Dabar pasaulyje žinoma daugiau kaip 2 tūkst. slyvų rūšių. Iš esmės visos jos vienodai naudingos. Su slyvomis galima gaminti įvairius desertus, kepti puikius pyragus, apkepus, dėti į mėsos patiekalus ir pan. Slyvos – vieni tinkamiausių vaisių konservuoti. Jos skanios ir marinuotos, ir džiovintos, ir šaldytos. Iš slyvų verdamos uogienės, tyrės, džemai, kompotai. Jas puikiai tinka maišyti ir su kitomis sodo bei miško gėrybėmis – obuoliais, kriaušėmis, bruknėmis ir kt. Nepaprastai skanūs ir galintys paįvairinti mūsų stalą yra slyvų padažai. Jie gali būti ir saldūs, ir aštrūs su įvairiomis prieskoninėmis žolelėmis.

Labai vertinamos džiovintos slyvos. Beje, jų kaloringumas net 4–6 kartus didesnis nei šviežių vaisių, todėl jų turėtų vengti nutukę bei diabetu sergantys žmonės. Džiovinti labiausiai tinkamos didelės, mėsingos, tankaus minkštimo, skanios ir turinčios tvirtą luobelę bei lengvai atsiskiriantį kauliuką slyvos. Dideles slyvas rekomenduojama džiovinti be kauliukų, mažesnes – su kauliukais.

Norint džiovinti slyvas orkaitėje, nuplautas ir apdžiūvusias jas reikėtų paskleisti ant skardos ir apie 3 val. laikyti atviroje 50 °C temperatūros orkaitėje, tuomet ją išjungti 2–3 val., slyvas pamaišyti ir vėl tą patį pakartoti. Slyvoms apdžiūvus, temperatūrą galima padidinti iki 80 °C.

Slyvas galima ir šaldyti. Patogiausia tai daryti prieš šaldant išėmus slyvos kauliuką, nes jis sušaldytas apkarsta ir gadina slyvų skonį. Slyvas galima užšaldyti be cukraus arba užpiltas cukraus sirupu.

Natūraliai šaldytos slyvos gali būti naudojamos salotoms, vaisiniams plovams gaminti, jų galima dėti į mėsos patiekalus. Šaldytų slyvų laikymo trukmė neturėtų būti ilgesnė kaip 12 mėn., nes laikant ilgiau labai sumažėja vertingųjų medžiagų.


 Taisyti / Papildyti » 













DĖMESIO!

Naujasis receptainės adresas
www.verdamkepam.lt

2015-07-04
L a i m a
Sapnų pasaulis | Avatarai | Horoskopai | Vardų žinynas | Vietoves.lt |
Svetainės info | Rašyti autoriams | Jūsų komentarai | Literatūra/Nuorodos
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai