WWW.grybai.net
2oo8::2o11
Padaryti startiniu  Įkelti į Favoritus
Rašyti laišką svetainės administratoriui  DUK - dažniausiai užduodami klausimai
Siųsti nuorodą | Rekomenduoti draugams  Receptų katalogas :: Receptainė

 Receptų katalogo žodynas   Grybų žodynas 


 »» Žodynas - patiekalų ingredientų aprašymai"


Midijos – kaip ir austrės, priklauso dvigeldžių moliuskų šeimai. Jų ypač gausu negiliuose vandenynų pakrančių vandenyse, kur šie moliuskai auga prisitvirtinę prie uolų. Būtina sėkmingo jų gyvavimo sąlyga – švarus ir neužsistovintis vanduo. Mūsų laikais midijos auginamos specialiose "fermose". Šį įdomų ir sudėtingą procesą, anot vienų šaltinių, 1234 m. išrado airių jūreiviai, anot kitų – prancūzai. Dirbtiniu midijų veisimu užsiimantys augintojai nėra susitelkę kuriame nors viename regione, o pasklidę po visą pasaulį. Tiesa, daugiausia jų užaugina ispanai, taip pat nemažai midijų eksportuoja Naujoji Zelandija. Mūsų dienomis visame pasaulyje per metus išauginama apie 1,4 mln. tonų midijų. Midijos

Tam, kad midijos pasiektų reikiamą dydį ir būtų tinkamos maistui, jos turi augti apie 18 mėnesių, tad procesas nėra labai spartus.

Midijų kriauklelės būna pačių įvairiausių spalvų – nuo tamsiai mėlynų iki auksiniu blizgesiu žibančių žalių. Tačiau specialiose midijų fermose paprastai auginamos tik tamsiai mėlynos ar juodos midijos, nes joms būdingas švelnus skonis, kartu ir sūrus, ir saldus. Geriausios midijos surenkamos nuo birželio vidurio iki vasario pabaigos, o rinktos balandžio ir gegužės mėnesiais yra nepakankamai riebios, tad ne tokios skanios.

Midijoms būdingas ne tik švelnus skonis, bet ir nemažai naudingų ypatybių. Jose daug proteinų, mineralinių druskų, fosforo, geležies ir vitaminų ?, ?1, ?2, ?6, ?. Anot dietologų, baltymų midijų mėsoje netgi daugiau nei labai vertinamoje veršienoje ar žuvyje. Be to, puiku tai, kad nors midijose apstu naudingų medžiagų, jų mėsa nekaloringa, taigi šiomis jūrų gėrybėmis gali mėgautis ir visi besirūpinantys savo kūno linijomis. Midijų mėsa kaip dietinis produktas rekomenduojamas tiems, kurie skundžiasi ateroskleroze, cukriniu diabetu, mažakraujyste, taip pat pagyvenusiems žmonėms.

Itin svarbu nustatyti, ar midijos nėra sugedusios. Midijų geldelės turi būti sandariai uždarytos arba, jei jos praviros, turi tuoj pat susiverti vos į vieną jų pabeldus. Dar vienas būdas patikrinti, ar midijos nesugedusios – 15–20 minučių palaikyti jas užpiltas vandeniu, visos jos turi susiverti.
Tokiu būdu patikrinę midijas nedvejodami išmeskite tas, kurios nesusivėrė ar yra kaip nors pažeistos. Atrinkę gerąsias, darsyk jas nuplaukite, kad nebeliktų jokių purvo ar smėlio pėdsakų.

Šviežias midijas, kaip ir austres, kai kurie gurmanai valgo gyvas, ant moliuskų užlašinę šiek tiek citrinų sulčių. Šviežios midijos panašios į malonaus salsvo kvapo pilkšvai gelsvus, kiek perregimus drebučius, jos turi būti drėgnos.

Tačiau vis dėlto dažniau midijos vartojamos kaip nors termiškai apdorotos.

Mūsų parduotuvėse dažniau galima rasti ne šviežių, o išvirtų ir po to užšaldytų midijų, neretai jos būna viena iš jūrų gėrybių kokteilių sudedamųjų dalių. Šaldytos midijos atšildomos vandenyje ar tiesiog padėtos kambario temperatūroje. Atšilusios jos nuplaunamos po tekančiu vandeniu, o tada galima ruošti patiekalą.

Verta žinoti, kad virdamos geldelėse šviežios midijos išskiria nemažai vandens, todėl prieš verdant daug vandens nepilkite. Paprastai šias jūrų gėrybes rekomenduojama virti storų sienelių puode. Ant didelės ugnies uždengtą puodą su midijomis užteks palaikyti kelias minutes (7–10), kol kriauklelės prasiskirs ir padvelks puikus aromatas. Dėmesio, būtinai išmeskite tas midijas, kurios verdant neprasivėrė!

Tokiu paprastu būdu apdorotas midijas dažnai mėgstama patiekti su jų pačių sultiniu. Kad šis sultinys būtų ypač skanus, į vandenį, kuriame verda midijos, tereikia įpilti sauso baltojo vyno arba sidro bei aromato priduosiančių priedų – česnakų, citrinų, petražolių, laurų lapų. Dažnai midijos patiekiamos tiesiog išimtos iš geldelių, sudėtos į lėkštes ir su jų pačių sultiniu bei kokiais nors žalumynais.

Taigi, Išdarinėję 1 kg šviežių midijų gausite 180 g mėsos. Baltymų midijų mėsoje daugiau nei veršienoje ir žuvyje – 100 g yra 9,48 mg baltymų. Kalorijos 100 g midijų mėsos yra 51,42 kcal.


 Taisyti / Papildyti » 













DĖMESIO!

Naujasis receptainės adresas
www.verdamkepam.lt

2015-07-04
L a i m a
Sapnų pasaulis | Avatarai | Horoskopai | Vardų žinynas | Vietoves.lt |
Svetainės info | Rašyti autoriams | Jūsų komentarai | Literatūra/Nuorodos
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai