WWW.grybai.net
2oo8::2o11
Padaryti startiniu  Įkelti į Favoritus
Rašyti laišką svetainės administratoriui  DUK - dažniausiai užduodami klausimai
Siųsti nuorodą | Rekomenduoti draugams  Receptų katalogas :: Receptainė

 »» Viskas apie arbatą


  Jeigu negaluojate kepenų ligomis, nesibijodami gerkite arbatą. Ji ne tik tonizuoja organizmą, padeda jam kaupti vitaminą C, bet ir gerina apetitą.
Išgėrus arbatos, išnyksta kraujagyslių spazmai ir pagerėja kraujotaka.Jeigu didelis jūsų širdies susitraukimų dažnis, negerkite stiprios arbatos, o tiems, kurių sumažėjęs kraujospūdis, stipri arbata pagerina savijautą.

  Atsiminkite: arbatoje yra tanidų, eterinių aliejų, alkaloidų, aminorūgščių, pigmentų, mineralinių medžiagų, vitaminų. Tanidai, pasižymintys sutraukiamosioms ypatybėmis, mažina skrandžio sulčių ir gleivių sekreciją, bet taip pat jie saugo skrandžio gleivinę nuo mechaninių pažeidimų, mikroorganizmų, kancerogeninių medžiagų poveikio.

  Žaliojoje arbatoje yra dvigubai daugiau tanidų negu juodojoje. Joje yra daugiau ir kotechinų (jie pasižymi antimikrobinėmis ypatybėmis). Be to, joje yra pusantro karto daugiau vitamino P.
Išgėrus 3-4 stiklines žaliosios arbatos, organizmas aprūpinamas vitamino P visa dienos norma.
Žalioji arbata ne tik malšina troškulį, bet ir mažina nuovargį, kelia darbingumą, gerina savijautą, sumažina cholesterino kiekį kraujyje, trukdo riebalinėms medžiagoms nusėsti ant kraujagyslių sienelių. Ja gydoma ir aterosklerozė.
Stipria žaliąja arbata gydomos votys, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos (reikia nuolat gerti).

  Žmonėms, kuriuos pykina važiuojant autobusu, sergantiems jūrų liga, bloguojančioms nėščioms moterims dažnai padeda sausos žaliosios arbatžolės. Jas reikia kramtyti.

  Įvairių žolių arbata nekenkia nei vaikų, nei suaugusiųjų sveikatai, tik ji turi būti nestipri ir kaitaliojama. Atsiminkite: arbata stimuliuoja žmogaus centrinę nervų sistemą, skatina žmogaus kūrybines jėgas ir kelia darbingumą. Arbata su citrina arba greipfrutu geriau padeda atstatyti jėgas, malšina troškulį.

  Stipri arbata su pienu priešnuodis apsinuodijusiems alkoholiu, narkotikais, kai kuriais vaistais. Karšta stipri arba vidutinio stiprumo arbata su citrina arba su medumi yra prakaitą ir šlapimą varanti priemonė.

  Šalta stipria arbata (geriau juodosios ir žaliosios mišiniu) plaunamos akys užsiteršus gleivinei, prasidėjus vokų uždegimui, sergant konjunktyvitu.

  Arbata gera priemonė prieš aterosklerozę. Geriama su pienu ji labai tinka profilaktiškai nuo dantų karieso.

  Sočiai pavalgę riebaus ir sunkiai virškinamo maisto, išgerkite stiklinę stiprios arbatos: ji palengvina virškinimą, pagerina medžiagų apykaitą.

  Arbatą su pienu rekomenduotina gerti rytais arba pajutus nuovargį.

  Išglebai per karštį. Išgerk stiklinę arbatos. Sušalai išgerk stiklinę arbatos. Arbata grąžina žmogui jaunystę, išsaugo sveikatą! sako Kaukazo ilgaamžiai.

  Arbatžolių laikymas. Nelaikykite arbatžolių popierinėje pakuotėje virtuvėje, kur būna daug garų: eteriniai aliejai nepatvarūs ir greitai išsisklaido. Arbata netenka aromato. Arbatžolėms laikyti visiškai netinka polietileniniai maišeliai arba plastmasiniai indai. Arbatžoles geriausia laikyti stikliniame inde su užsukamu arba stikliniu kamščiu palikus oro tarpelį. Indas turi būti visiškai švarus be pašalinių kvapų. Kasdieniniam vartojimui tinka nedidelės talpos metalinės arbatinės.

  Arbatžolės labai geria drėgmę, dėl to pradeda pelyti. Be to, jos greitai prisigeria pašalinių kvapų. Todėl arbatžoles laikykite sausoje šiltoje vietoje, vėdinamoje patalpoje, atokiau nuo muilo, sūrio, mėsos, žuvies ir kt. Hermetiškame inde jų kokybė nepasikeičia keliolika mėnesių ir net metų. Jeigu į dėžutę, kurioje laikomos arbatžolės, įdėsite sudžiovintą citrinos ar apelsino žievelių, tai arbata bus aromatingesnė. Į arbatžoles, laikomas hermetiškoje dėžutėje, galite įberti ir truputį vanilės. Arbatai ji suteiks neįprastą malonų skonį ir aromatą.

  Arbatos ruošimas. Gerai arbatai paruošti svarbu ir vandens kokybė. Kietame vandenyje virta arbata būna drumsta, nekvapi, neskani. Atsiminkite: vanduo arbatai turi būti be jokio specifinio kvapo. Smarkiai chloruotą vandentiekio vandenį palaikykite per naktį atvirame inde. Virintas vanduo arba maišytas su nevirintu arbatai netinka. Vandens arbatai nepervirinkite, nes pasikeičia jo mikrostruktūra. Toks vanduo ne tiktai netenka ekstraktyvumo, bet yra mažiau vertingas mitybos požiūriu.

  Arbatai vandenį virkite ant nekaitrios ugnies ir virė ilgiau kaip iki antrosios virimo stadijos, t. y. kol nuo virdulio dugno ima kilti daugybė smulkių burbuliukų.Jeigu virdulyje verdamas vanduo pradeda kunkuliuoti ir paviršiuje sproginėja dideli burbulai, tai jis yra smarkiai perviręs ir arbatai jau nebetinka, nes menkos jo ekstrakcinės ypatybės. Kad arbata būtų aromatingesnė, ją užplikę, arbatinuką pridenkite švariu lininiu rankšluosčiu. Po įvairiais siūtiniais šildytuvais arbata sutrokšta, netenka aromato ir skonio.

  Eteriniai aliejai nepaprastai jautrūs plikymo trukmei. Minutę ilgiau palaikysite užplikytas arbatžoles, ir dings tikrasis aromatas. Juodąsias arbatas užplikytas palaikykite 2-6 minutes. Atsiminkite: kuo geresnės arbatžolės, tuo trumpesnė jų plikymo trukmė. Birias arbatžoles plikykite trumpiau negu rupiai supjaustytas.

  Žaliąją arbatą plikykite ilgiau 8-10 min., o žemesnių rūšių - net iki 15 min., nes svarbu šios arbatos ne aromatą, o skonis.

  Kartu su arbatžolėmis į arbatinuką įdėkite gabaliuką cukraus. Tuomet arbata bus stipresnė.

  Jeigu, užplikius arbatą, atsirado puta, tai, vadinasi, ją gerai paruošėte. Jeigu nėra putos, kažkur padarėte klaidą. Putose yra daugiausia aromatinių medžiagų. Dėl to, prieš pilstydami arbatą, atsargiai išmaišykite ir pirmą puodelį supilkite atgal į arbatinuką.

  Užplikytų arbatžolių nestatykite ant karštos viryklės ir nevirinkite. Nors arbatžolių nuoviras bus stipresnis, bet arbata bus beskonė ir nearomatinga.

  Karstelėjusi arbata-tai ne stipri arbata, o netinkamai paruošta. Ekstrahavosi beverčiai junginiai. Šitaip atsitinka per ilgai laikant užpiltas arbatžoles.

  Iš pradžių juodąsias arbatžoles užpilkite trupučiu vandens, paskui papildykite dar 2—3 kartus, kad iki dangtelio liktų 1-1,5 cm tarpelis.

  Paruoštą arbatą išpilstykite į puodelius. Nepilkite į ją vandens. Norintiems silpnesnės arbatos papildomai įpilkite vandens, bet ne daugiau kaip paruošta arbatos.

  Jeigu į arbatą įdėsite daugiau kaip vieną gabaliuką cukraus, tai jis suardys vitaminą B1. Geriausia vartoti medų arba razinas. Įsidėmėkite: arbata sveikatai nekenksminga. Kenkti gali tik per daug karštas vanduo arba per didelis jo kiekis.Geresnių rūšių arbatžoles galite plikyti 2-3 kartus. Tuomet nenupilkite nuo arbatžolių viso vandens: dėl užpiltų arbatžolių kontakto su oru bematant prasideda oksidacija, ir arbata netenka visų teigiamų ypatybių.
Antrą kartą ant tų pačių arbatžolių pilkite perpus mažiau vandens, o trečią — triskart mažiau negu pradžioje.

  Nepalikite arbatos su arbatžolėmis ilgesniam laikui. Po kelių valandų ji visiškai netenka skonio ir maistinių ypatybių. Palikta dar ilgiau, ji ekstrahuoja nepageidaujamas ir net žalingas medžiagas. Vadovaukitės Rytų išmintimi: ,,Šviežia arbata prilygsta balzamui, palikta nakčiai - gyvatei".

  Aviečių stiebelių arbata yra prakaitą varanti priemonė. Negerkite jos tuomet, kai ruošiatės dirbti lauke.

  Rudenį, kai erškėtuogės sunoksta, nepatingėkite jų prisirinkti. Erškėtuogių arbata vitamininga ir prilygsta aukščiausiosios rūšies arbatai, ir gali būti jos pakaitalu.

  Arbatos galite išsivirti ir iš džiovintų šermukšnių vaisių (ypač iš džiovintų išspaudų; Į šią arbatą dedama džiovintų aviečių, juodųjų serbentų ir kt. lapų arba tarkuotų morkų,.


 Taisyti / Papildyti » 













DĖMESIO!

Naujasis receptainės adresas
www.verdamkepam.lt

2015-07-04
L a i m a
Sapnų pasaulis | Avatarai | Horoskopai | Vardų žinynas | Vietoves.lt |
Svetainės info | Rašyti autoriams | Jūsų komentarai | Literatūra/Nuorodos
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai